ME – PODSUMOWANIE

by Tomasz Cygański

Wczoraj odbył się kończący Młodzieżowe Mistrzostwa Europy finałowy start mężczyzn. Po wcześniej zdobytej kwalifikacji wzięło w nim udział troje naszych reprezentantów-Oskar Paradowski, Łukasz Gutkowski i Marcel Suliga. Zawody rozpoczęły się od rankingowej rundy szermierki, w której najlepszy wynik odnotował Łukasz Gutkowski, zdobył 226 punktów, co dało mu bardzo wysoką 5 pozycję. Do swojej zdobyczy punktowej dołożył jeszcze kolejnych 5 oczek, wygrywając pięć walk z rzędu podczas rundy bonusowej. Ustąpił dopiero liderowi rundy rankingowej w konkurencji szermierczej (Andrei Zuev z Rosji), z którym stoczył ostatnią walkę na planszy. Wysoko sklasyfikowany w szermierce został również drugi z naszych zawodników-Oskar Paradowski. Konkurencję zakończył uzyskując 214 punktów. Marcel Suliga na tym etapie rywalizacji zgromadził 154 punkty. Po dwóch konkurencjach, szermierce i pływaniu, w którym wszyscy trzej zawodnicy wystartowali zgodnie z oczekiwaniami, Gutkowski zajmował 8, Paradowski 14 a Suliga 36 miejsce. Podczas jazdy konnej kobiet, która odbyła się poprzedniego dnia, oglądaliśmy wiele nieudanych przejazdów i liczne błędy na parkurze, co spowodowało znaczące przetasowania w czołówce zawodniczek. Konieczna była pełna koncentracja aby przejazdy ukończył z jak najmniejsza liczbą pomyłek. Świetne w swoich występach zaprezentowali się Paradowski i Suliga, uzyskując za swoje przejazdy po 279 punktów (po 3 zrzutki). Podczas przejazdu Łukasza Gutkowskiego doszło niestety do upadku z konia, przez co Polak stracił dodatkowe punkty za przekroczenie normy czasu. Do startu w laser run Polacy przystąpili kolejno- Paradowski z numerem 10, Gutkowski 27, Suliga z 33. Marcel Suliga został sklasyfikowany jako 3 zawodnik z najlepszym czasem w tej konkurencji, pozwoliło mu to na znaczny awans i finisz na 26 pozycji. Łukasz Gutkowski również znalazł się w ścisłej czołówce uzyskując 7 czas zawodów i awans o 6 pozycji. Oskar Paradowski, bardzo dobrze spisywał się na trasie biegu ale nie zdołał uniknąć kilku błędów na strzelnicy. Do mety dobiegł za Brytyjczykiem Miles’em Pillage na pozycji 16..

Za nami finałowa rywalizacja najlepszych 36 kobiet, które stanęły dziś na starcie Mistrzostw Europy U22. Zwyciężczynią i złotą medalistką została Rosjanka Adelina Ibatulina, która do mety dotarła przed Włoszką Eleną Micheli oraz Węgierką Blanką Guzi. Najwyżej sklasyfikowaną Polką okazałą się Natalia Dominiak, która finiszowała na miejscu 24. Dominiak dobrze spisała się podczas turnieju szermierczego, pokonała 20 rywalek i za swój występ uzyskała 220 punktów. Po dwóch konkurencjach, pływaniu i szermierce zajmowała 14 lokatę. na miejscu 31 znajdowała się Wiktoria Wierzba, a na 35 Katarzyna Ligęza. Żadna z Polek nie uniknęła niestety błędów na parkurze. Bardzo wymagająca trasa przejazdu spowodowała, że w zawodach oglądać mogliśmy tylko 2 bezbłędne przejazdy. Upadek z konia Natalii Dominiak spowodował utratę wysokiej pozycji po trzech konkurencjach, do biegu ze strzelaniem przystąpiła  z 28 numerem. Wiktoria Wierzba i Katarzyna Ligęza wystartowały odpowiednio z numerami 33 i 35. Laser run okazał się bardzo udany w wykonaniu Wiktorii Wierzby, Polka osiągnęła jeden z najlepszych (7 czas zawodów) czasów w tej konkurencji. Zdołała dzięki temu awansować na 32 miejsce. Spory awans, o 4 lokaty zanotowała również Natalia Dominik. Na metę wbiegła za Białorusinką Hureyevą, zajmując 24 miejsce. Katarzyna Ligęza na mecie zameldowała się na 35 miejscu.

Kamil Kasperczak i Łukasz Gutkowski stanęli na starcie ostatnich zmagań w ramach sztafet w Mistrzostwach Europy U22. Nasi reprezentanci zajęli wysoką 6 lokatę, choć do podium zabrakło niewiele. Swój udział w zawodach rozpoczęli od konkurencji pływackiej, w której popłynęli zgodnie z oczekiwaniami. Uzyskany przez niech czas, 1:55;05 dał im 6 pozycję. Najszybsi na dystansie okazali się Brytyjczycy, którzy wyścig ukończyli z czasem 1:47,64. Polacy nie zawiedli podczas turnieju szermierczego. Od początku byli bardzo skuteczni, pokonując kolejnych rywali. Koncentracja na planszy zaowocowała świetnym rezultatem i drugą lokatą w szermierce  po dwóch rundach, rankingowej i bonusowej. Kasperczak i Gutkowski za swój występ w turnieju szermierczym zdobyli 223 punkty i przesunęli się na 3  miejsce, tuż za Białorusinami i Włochami. Bardzo wysoki poziom przejazdów na parkurze (Kasperczak- czysty przejazd, Gutkowski dwie zrzutki) umocnił polską sztafetę na miejscu trzecim. Niestety problemy pojawiły się podczas ostatniej konkurencji- biegu ze strzelaniem. Kamil Kasperczak podczas pierwszej wizyty na strzelnicy miał poważne trudności, przez co konieczne było gonienie rywali w kolejnych rundach biegu. Obaj reprezentanci byli dobrze dysponowani podczas biegu ale nie umożliwiło im to awansu i walki o miejsce na podium. Po mocnym finiszu na metę wbiegli za drużyną z Węgier.

Polki, Wiktoria Wierzba i Katarzyna Ligęza zakończyły zmagania sztafetowe w ramach Mistrzostw Europy U22 na miejscu 10. Start w sztafecie kobiet rozpoczął się od konkurencji pływackiej. Drużyna z Polski w swoim występie na pływalni zajęła 8 lokatę uzyskując czas 2:13,93. Najlepsze na tym etapie okazały się reprezentantki Włoch, Maria Beatrice Mercuri i Aurora Tognetti, które dystans 2x 100 metrów stylem dowolnym pokonały w czasie 2:03,96. Kolejnym etapem rywalizacji był turniej szermierczy, w którym każda z zawodniczek danej drużyny walczyła do dwóch trafień za jednym podpięciem. Najwyżej sklasyfikowanym w tej konkurencji zespołem zostały Węgierki, Blanka Guzi oraz Nora Kallai-Simoka. Zwyciężyły zarówno w rundzie rankingowej i odniosły ostateczne zwycięstwo w rundzie bonusowej, w której finałową walkę stoczyły z teamem z Wielkiej Brytanii. Para Wierzba Ligęza, za swój udział w zmaganiach na planszy uzyskały 184 punkty. Po dwóch konkurencjach zajmowały 10 pozycję. Ich lokata po ukończeniu przejazdu na parkurze nie uległa zmianie i do ostatniej konkurencji, biegu ze strzelaniem przystąpiły z numerem 10. W zawodach triumfowały Czeszki, które okazały się bezkonkurencyjne w laser run, przekraczając linię mety  przed sztafetą Brytyjek oraz reprezentantkami Włoch. Polki bardzo dobrze spisały się na trasie biegu ale nie uniknęły błędów na strzelnicy. Ostatecznie odnotowały ósmy wynik w konkurencji łączonej, który niestety nie umożliwił im awansu na wyższą pozycję.

Natalia  Dominiak i Oskar Paradowski zajęli 4 miejsce w inauguracyjnym starcie Mistrzostw Europy  U22 w rywalizacji sztafetowej. Zwyciężyli Niemcy, przed Białorusinami oraz sztafetą z Wielkiej Brytanii. Reprezentanci Polski swój udział w zawodach rozpoczęli zwycięstwem w pierwszej konkurencji- pływaniu. Dominiak i Paradowski uzyskali świetny czas (2:00;56) na dystansie 2x 100 metrów stylem dowolnym, finiszując o 0,2 sekundy przed drużyną z Wielkiej Brytanii (Giorgina Hannam i Oliver Murray). Podczas turnieju szermierczego najmocniejsi na planszy okazali się Brytyjczycy. Odnieśli 29 zwycięstw, co pozwoliło im zdobyć 250 punktów. Polacy w tej konkurencji uplasowali się na miejscu 6, gromadząc 196 punktów. Na półmetku zawodów zajmowali 5 lokatę. Nasza drużyna bardzo dobrze poradziła sobie podczas występu na parkurze. Niewielka ilość błędów popełnionych podczas obu przejazdów (17 punktów karnych-2 zrzutki i 3 sekundy przekroczenia normy czasu) umożliwiła awans na 4 pozycję. Mimo świetnej dyspozycji biegowej i strzeleckiej Polaków i drugiego, najlepszego wyniku uzyskanego na trasie laser run, nie udało się wyprzedzić trzecich na mecie Brytyjczyków.