POLISH OPEN – PIĘCIOBÓJ NOWOCZESNY 2019

by Tomasz Cygański

Dzisiejszym finałem mężczyzn zakończyły się Międzynarodowe Zawody Polish International Open rozgrywane w Drzonkowie. Udział wśród najlepszych 36 pięcioboistów zapewniło sobie sześciu reprezentantów Polski, którzy awansowali do finału w rozegranej w piątek fazie eliminacyjnej.

Na starcie dzisiejszej imprezy stanęli Sebastian Stasiak, Szymon Staśkiewicz, Kamil Kasperczak, Daniel Ławrynowicz, Oskar Paradowski i Marcel Suliga.

W początkowej fazie zawodów najlepiej spisywał się Szymon Staśkiewicz, który zajął drugie miejsce w turnieju szermierczym zadając aż 25 celnych trafień. Zwycięzcą w tej konkurencji okazał się Rosjanin Ilia Shugarov. Kamil Kasperczak, który osiągnął drugi najlepszy wśród Polaków rezultat został sklasyfikowany na pozycji 8 z pulą 20 zwycięskich trafień i 220 punktami na koncie. Sebastian Stasiak zakończył turniej szermierczy na miejscu 20 z bardzo dobrym rezultatem 202 punktów. Paradowski, Ławrynowicz i Suliga uplasowali się kolejno na 34,35 i 36 pozycji.

Po dwóch rozegranych konkurencjach (szermierce i pływaniu) na najwyższej pozycji znajdował się Staśkiewicz, zajmujący 2 miejsce. Kasperczak i Stasiak zajmowali odpowiedni 10 i 16 lokatę. Paradowski dzięki mocnemu pływaniu zdołał awansować na miejsce 30. Pozycje Ławrynowicza i Suligi nie uległy zmianie.

Świetny występ podczas jazdy konnej odnotowali Ławrynowicz (bezbłędny przejazd), Stasiak (298 punktów) i Kasperczak (286 punktów). Wszyscy trzej znacznie awansowali, dzięki czemu do startu w laser run’ie przystąpili z wysokimi numerami startowymi. Kamil Kasperczak na trasę biegu wyruszył z numerem 5,  Stasiak z 16, Ławrynowicz z 25.  Mimo mniej udanego występu na parkurze (251 punktów) Szymon Staśkiewicz zachował miejsce w ścisłej czołówce i na trasę konkurencji łączonej wybiegł z numerem 9. Awans dzięki udanej jeździe konnej odnotował Oskar Paradowski, który uzyskując 284 „oczka”, do biegu przystąpił z miejsca 26.

Z powodu kłopotów zdrowotnych z udziału w dalszej rywalizacji musiał zrezygnował Marcel Suliga.

Stasiak i Ławrynowicz okazali się zdecydowanie najmocniejsi na trasie konkurencji łączonej. Osiągnęli dwa najlepszy czasy laser run’u dzięki czemu Sebastian Stasiak do ostatnich metrów goniący lidera wyścigu dotarł do mety zdobywając srebrny medal zawodów. Daniel Ławrynowicz finiszował na pozycji 9. Szymon Staśkiewicz przekroczył linię mety na 13 lokacie, tuż przed kolegą klubowym Kamilem Kasperczakiem. Oskar Paradowski zakończy zawody na pozycji 25.

Złotym medalistą imprezy został Shugarov, brąz wywalczył Czech Ondej Polivka.

Cztery Polki rywalizowały w finale Międzynarodowych Zawodów zaliczanych do rankingu olimpijskiego rozgrywanych na obiektach WOSiR Drzonków.

Na starcie dzisiejszej rywalizacji stanęły Anna Maliszewska, Marta Kobecka, Natalia Dominiak i Wiktoria Wierzba.

Najlepiej podczas otwierającej imprezę szermierki zaprezentowała się Marta Kobecka, która z wynikiem 242 punktów i 19 odniesionymi zwycięstwami zajmowała na tym etapie 4 lokatę. Anna Maliszewska pokonała 15 rywalek i uplasowała się na miejscu 12. 19 lokatę w turnieju szermierczym zajęła Natalia Dominiak (11 zwycięstw), Wiktoria Wierzba zadała 9 zwycięskich trafień. Jej rezultat został sklasyfikowany na miejscu 29.

Po dwóch rozegranych konkurencjach Polki zajmowały kolejno 5-Marta Kobecka, 13-Anna Maliszewska, 21-Natalia Dominiak i 29-Wiktoria Wierzba lokatę w finałowej stawce zawodniczek. Na prowadzeniu utrzymywała się Janine Kohlmann z Niemiec.

Jazda konna spowodowała sporo przetasowań w klasyfikacji generalnej po trzech rozegranych konkurencjach. Zdecydowanie najlepszy przejazd wśród naszych zawodniczek odnotowała Maliszewska, która swój występ zakończyła z jedną zrzutką i 293 punktami na koncie. Kobecka i Dominiak osiągnęły taki sam rezultat -279 punktów. Wierzba, która wylosowała bardzo wymagającego konia, popełniła więcej błędów na parkurze, kończąc swój przejazd z wynikiem 184 punktów.

Do finałowego wyścigu w konkurencji łączonej Polki przestąpiły z numerami 4-Kobecka, 8-Maliszewska, 20-Dominiak i 28-Wierzba.

Solidne strzelanie i świetna dyspozycja biegowa Anny Maliszewskiej pozwoliła jej na szybkie dogonienie prowadzącej trójki pięcioboistek. Polka, której rezultat w laser run okazał się bezkonkurencyjny dotarła do mety na 3 miejscu, zdobywając tym samym brązowy medal zawodów. Coraz lepiej startująca po kontuzji Marta Kobecka finiszowała na wysokiej 10 lokacie. Natalia Dominiak, która osiągnęła bardzo dobry, 11 wynik biegu ze strzelaniem zajęła 16 pozycję. Wiktoria Wierzba, która osiągnęła 5, najlepszy czas wyścigu zdołała awansować na 26 lokatę.

Na podium, oprócz Anny Maliszewskiej stanęły Niemka Janine Kohlmann i Włoszka Alessandra Frezza.

Gratulacje dla zawodników i trenerów!