Drzonkowski duet wieńczy mistrzostwa srebrem

by Tomasz Cygański

W miniony weekend na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 24 w pięcioboju nowoczesnym. Największy sukces reprezentacji Polski był udziałem duetu zawodników ZKS-u Drzonków – Natalia Dominiak i Kamil Kasperczak wywalczyli srebro w rywalizacji sztafet mieszanych.

Pomimo nie najlepszego występu na basenie Natalia i Kamil zaliczyli bardzo udaną szermierkę, który wywindował ich na drugie miejsce w klasyfikacji łącznej. Drobny spadek na czwarte miejsce po jeździe konnej (wyprzedziła ich m.in. druga polska sztafeta – Daria Niedziałkowska i Oskar Paradowski) nie przeszkodził im w wywalczeniu medalu. Profesorsko rozegrana ostatnia część biegu przez naszego medalistę młodzieżowych igrzysk olimpijskich Buenos Aires 2018, kiedy umiejętnie rozłożył siły, zmuszając jednocześnie do większego wysiłku uciekającego przed nim Litwina Dovydasa Vaivadę, wyprzedzając Litwina na ostatniej rundzie wokół hali. Biało-Czerwoni przegrali jedynie ze świetnie dysponowanym tego dnia niemieckim duetem Pia Bukow/Pele Uibel, a na najniższym stopniu podium uplasowali się Litwini – Vaivadzie partnerowała Aurelija Tamasauskaite. Tuż za podium zmagania ukończyli Niedziałkowska i „Ozi”.

Kamil Kasperczak spisał się również najlepiej spośród Polaków w sobotniej rywalizacji indywidualnej, finiszując na szóstym miejscu w stawce 36 zawodników. Na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Czech Marek Grycz, wyprzedzając późniejszych medalistów w mikście – Vaivadę i Uibela. Wysoko uplasował się również Oskar Paradowski – zawodnik UKS G-8 Bielany Warszawa zamknął pierwszą dziesiątkę. Pozostali dwaj Polacy, reprezentujący klub gospodarza Marcel Suliga i Igor Powroźnik, zajęli odpowiednio 28. i 32. miejsce. Drużynowo Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowani na piątym miejscu. Na podium stanęli kolejno Niemcy, Brytyjczycy i Ukraińcy.

Udany występ zanotowała także Natalia Dominiak. Zwyciężczyni pierwszej edycji tej imprezy, rozegranej dwa lata temu również w Drzonkowie, zajęła siódme miejsce. Pozostałe trzy Polki – wszystkie będące zawodniczkami ZKS-u – Katarzyna Ligęza, Julia Dąbrowska i Agnieszka Wysokińska – sklasyfikowane zostały odpowiednio na miejscach 15., 20. i 23. Drużynowo Polki były czwarte. W zawodach indywidualnych triumfowała Aurelija Tamasauskaite przed Anną Jurt i Katsiaryną Etsiną, natomiast drużynowo Białorusinki wyprzedziły Brytyjki i Węgierki.

Wojciech Nowakowski