Memoriał Zbigniewa Majewskiego

by Tomasz Cygański

W Drzonkowie odbyły się zamykające rok startów zawody pięciobojowe-Memoriał Zbigniewa Majewskiego. Do rywalizacji w obsadzie międzynarodowej przystąpili zawodnicy kategorii trójbój, czwórbój i pięciobój. Oprócz Polaków o medale walczyli reprezentanci  Czech, Ukrainy, Rosji, Francji, Egiptu, Niemiec, Turcji i Białorusi.

Ogromnym sukcesem zakończyła się rywalizacja Polaków w kategorii senior. Na podium znalazło się troje naszych reprezentantów. Wśród kobiet na trzecim stopniu podium stanęła Marta Kobecka, która po zwycięstwie w turnieju szermierczym, bardzo dobrym występie na parkurze i mocnym pływaniu zajmowała pierwszą pozycję na starcie laser run’u. Bardzo dobrze biegające i strzelające zawodniczki z Turcji i Niemiec od początku odrabiały straty do prowadzącej Polki. Ostatecznie jako pierwsza metę przekroczyła zawodniczka z Turcji Ipek Aksin, przed Niemką Esther Fernandez Donda i Martą Kobecką.
Równie emocjonująca okazała się rywalizacja mężczyzn w tej samej kategorii. Walka o złoty medal rozegrał się między Egipcjaninem Ahmedem Elgendy a Kamilem Kasperczakiem. Tuż za plecami tej dwójki toczył  się bój o brązowy medal między Sebastianem Stasiakiem a Danielem Ławrynowiczem. Zwycięzcą zawodów został Elgendy, który przekroczył linię mety 3 sekundy przed Kamilem Kasperczakiem. Na trzecim stopniu podium stanął Sebastian Sasiak.
W kategorii Juniorek na podium znalazły się-na miejscu pierwszym Esther Fernandez Donda, na drugim Katarzyna Ligęza, na trzecim, debiutująca w jeździe konnej Michalina Wierzba. Wśród mężczyzn złoty medal zdobył Ahmed Elgendy, srebro Kamil Kasperczak, brąz Eryk Karnik.
W zmaganiach czwórboistek najlepsza okazała się ponownie Esther Fernandez Donda, przed Michaliną Wierzbą i Ewą Pydyszewską. Wśród mężczyzn tryumfował reprezentant Czech Jiri Bauer, który pokonał zdobywcę srebrnego medalu Olafa Paradowskiego i trzeciego na podium Białorusina Kirila Baranouski.
W kategorii trójboistek bezkonkurencyjna okazała się Niemka Fernandez Donda. Na drugim stopniu podium stanęła Polka Nela Szczur, trzecie miejsce zajęła jej koleżanka klubowa Aleksandra Kasperczak. Wśród panów w tej kategorii zwyciężył Olaf Paradowski, drugie miejsce wywalczył Maciej Klimek a na trzecim stopniu podium stanął reprezentant Rosji Ivan Sergeev.