Ewa Pydyszewska i Nela Szczur na podium Nadziei Olimpijskich

by Tomasz Cygański

Podczas drugiego dnia zawodów z cyklu Nadzieje Olimpijskie rozgrywanych w Spale o medale rywalizowały zawodniczki i zawodnicy startujący w kategorii do lat 18.

Dzisiejsze zawody rozpoczęły się konkurencją szermierczą, podczas której najskuteczniejszą czwórboistką okazała się Ewa Pydyszewska. Odniosła aż 30 zwycięstw i tylko cztery przegrane, dzięki czemu na swoim koncie zapisała aż 286 punktów. Drugą najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką w tej konkurencji była Adrianna Kapała, która zadała 26 zwycięskich trafień. Trzeci najwyższy rezultat uzyskany w szermierce należał do Neli Szczur, która zwycięstwem zakończyła 23 z 34 pojedynków.
Wśród mężczyzn pierwsze trzy lokaty należały do reprezentantów Czech. Bezkonkurencyjny na planszy szermierczej był Jan Toman, który wygrał 36 z 42 pojedynków, uzyskując dzięki temu 285 punktów w tej konkurencji. Zawodnikiem, który osiągnął drugi najwyżej punktowany rezultat okazał się Tobias Parizek (33V/9D), a miejsce trzecie w turnieju szermierczym należało do Vojtecha Dany. Najwyżej sklasyfikowanym w turnieju szermierczym zawodnikiem z Polski okazał się Cyprian Cybulski który zwyciężył 27 razy i odniósł tylko 15 porażek.
Podczas drugiej z rozegranych dziś konkurencji-pływania, najszybsza okazała się reprezentantka Polski       Małgorzata Karbownik, która dystans 200 m stylem dowolnym pokonała z czasem 2:11,89. Z drugim najlepszym czasem na mecie wyścigu zameldowała się Maja Marcinkowska a czas, który osiągnęła 2:14,51 pozwolił jej na zdobycie 281 punktów. Trzecią najszybszą w konkurencji pływania zawodniczką została reprezentantka Czech Barbora Hartmanova (2:14,54).
Zwycięzcą pływania wśród mężczyzn został Hubert Skibiak, który do mety wyścigu dopłynął z czasem 1:58,18, O 0,22s pokonując drugiego zawodnika z najwyższym rezultatem tej konkurencji Macieja Klimka. Trzeci najlepszy wynik osiągnięty na pływalni należał do reprezentanta Polski Dominika Bujko (2:03,86).
W klasyfikacji po dwóch rozegranych konkurencjach wśród kobiet na prowadzeniu znajdowała się Ewa Pydyszewska, z numerem drugim do laser run’u przystąpiła Adrianna Kapała a jako trzecia na trasę biegu ze strzelaniem wyruszyła Nela Szczur. Bardzo duża przewaga Pydyszewskiej wypracowana w szermierce i pływaniu  pozwoliła jej na kontrolowania wyścigu i utrzymywanie sporej bezpiecznej przewagi nad pozostałymi zawodniczkami. Cztery udane rundy strzeleckie i bardzo mocne tempo biegu przypieczętowały jej zwycięstwie w dzisiejszych zawodach. Skuteczna na strzelnicy Adrianna Kapała prezentująca bardzo wysoką formę biegową na ostatnią 800 metrową pętlę wybiegła jako druga. Do końca utrzyma przewagę nad goniącą ją Nelą Szczur i przekroczyła metę zdobywając srebrny medal imprezy. Brązowy medal rywalizacji czwórboistek w ramach Nadziei Olimpijskich wywalczyła Nela Szczur.
Liderem po dwóch konkurencjach wśród mężczyzn był reprezentant Czech Jan Toman. Na trasę finałowego laser run’u wyruszył z 38-sekundową przewagą nad reprezentantem Polski Maciejem Klimkiem i swoim kolegą z reprezentacji Vojtechem Daną. Po pierwszym strzelaniu i przebiegnięciu 800 metrów do walki o medale włączyli się Jiri Bauer i Matej Pajtl (obydwaj z Czech).Topniała natomiast przewaga lidera. Ostatnie metry wyścigu należały do Mateja Pajtla, który metę przekroczył na 3 sekundy przed Janem Tomanem i trzecim z Czechów Jirim Bauerem. Na wysokim 6 miejscu udział w zawodach zakończył Cyprian Cybulski. Ósmym zawodnikiem imprezy został Maciej Klimek a na pozycji 9 w klasyfikacji generalnej znalazł się Dominik Bujko.