Natalia Dominiak, Oktawia Nowacka i Kamil Kasperczak – medalistami Mistrzostw Polski Seniorów w Pięcioboju Nowoczesnym!

by Tomasz Cygański

Polacy tryumfowali podczas rozegranego dziś finału kobiet i mężczyzn Mistrzostw Polski Seniorów w obsadzie międzynarodowej. Za nami emocjonująca rywalizacja indywidualna w wykonaniu naszych zawodniczek i zawodników.

Awans do 18-osobowego finału kobiet zdobyło 7 reprezentantek Polski: Anna Maliszewska, Natalia Dominiak, Oktawia Nowacka, Marta Kobecka, Natalia Hachulska, Maria Cześnik i Wiktoria Wierzba. Wśród najlepszych pięcioboistów wyłonionych podczas wczorajszych półfinałów znaleźli się Łukasz Gutkowski, Kamil Kasperczak, Jarosław Świderski, Daniel Ławrynowicz, Maciej Dukielski i Sebastian Stasiak.

Walka o medale rozpoczęła się już wczoraj. To na podstawie rozegranej w poniedziałek półfinałowej rankingowej rundy szermierki, została stworzona pierwsza klasyfikacja tej konkurencji.

Bardzo wysokie rezultaty w osiągnęły Natalia Dominiak i Oktawia Nowacka, które zajęły dwa czołowe miejsca w turnieju (250 punktów, 18V/8D). Marta Kobecka zapisała na swoim koncie 236 punktów, dzięki czemu zajmowała 5 miejsce w klasyfikacji.

Skuteczni na planszy szermierczej okazali się również panowie. Łukasz Gutkowski osiągnął 3 najlepszy rezultat (250 punktów, 21V/9D). Jarosław Świderski i Daniel Ławrynowicz uplasowali się odpowiednio na 4 i 5 pozycji, zadając taką samą liczbę zwycięskich trafień (20V/10D, 244 punkty).

FINAŁ KOBIET

Jako pierwsze, o medale, podczas kontynuowanych dziś zawodów, rywalizowały kobiety. Zgodnie z zasadami, pierwsze punkty przyznane zostały podczas jazdy konnej. Aż trzy Polki ukończyły swoje przejazdy po parkurze z kompletem 300 punktów (Natalia Dominiak, Anna Maliszewska i Natalia Hachulska). Błędów nie udało się uniknąć Oktawii Nowackiej, co kosztowało ją utratę czołowej pozycji (266 punktów).

Po trzeciej z rozegranych konkurencji – pływaniu, najwyżej sklasyfikowaną Polką była Natalia Dominiak, która zajmowała 2 miejsce, z taką samą liczbą punktów jak liderka, Turczynka Aslan Sidal. Na trzecie miejsce awansowała Niemka Julie Walser, a tuż za nią na pozycji 4 uplasowała się Marta Kobecka. Oktawia Nowacka ustanowiła najlepszy czas wyścigu na dystansie 200 metrów, dzięki czemu awansowała z miejsca 9 do czołowej szóstki.

Zdecydowanie najbardziej emocjonującym akcentem dzisiejszej rywalizacji okazał się laser run. Niewielki różnice punktowe dzielące zawodniczki czołówki, zapowiadały zaciętą walkę o medale. Już od początku wyścigu, straty do liderek stopniowo odrabiała Anna Maliszewska, która na starcie traciła do Turczynki 30 sekund. Bardzo dobrze spisywała się również Natalia Dominiak, która zmieniła Sidal na prowadzeniu i budowała przewagę nad rywalkami. To właśnie między Maliszewską a Dominiak rozegrała się walka o złoto. Anna Maliszewska, po udanym ostatnim, czwartym strzelaniu wyruszyła na finałową pętlę biegu kilka sekund za swoją koleżanką z reprezentacji. Wysoka dyspozycja biegowa pozwoliła jej na wysunięcie się na prowadzenie i utrzymanie go aż do mety. Anna Maliszewska zdobyła tytuł Mistrzyni Polski po raz 6 z rzędu i po raz 7 w karierze. Jako druga linię mety przekroczyła Natalia Dominiak, sięgając po srebrny medal mistrzostw. Po świetnym występie w laser run, brązowy medal zdobyła Oktawia Nowacka.

FINAŁ MĘŻCZYZN

Zdecydowanie mniej bezbłędnych przejazdów po parkurze obejrzeliśmy podczas finałowej rywalizacji mężczyzn. Najlepiej spośród Polaków zaprezentowali się Kamil Kasperczak i Maciej Dukielski. Obaj reprezentanci Polski ukończyli swoje występy z pulą 286 punktów. 283 punkty zdobyte przez Łukasza Gutkowskiego, pozwolił mu na objęcie pozycji wicelidera. Na tym etapie rywalizacji Jarosław Świderski zajmował miejsce 4, a z trzypunktową stratą na miejscu 5, sklasyfikowany został Kamil Kasperczak.

Po ustanowieniu drugiego najlepszego rezultatu pływania, na drugie miejsce awansował Jarosław Świderski (czas pływania 2:09,86). Piąty wynik konkurencji, osiągnięty przez Łukasza Gutkowskiego, pozwolił mu na utrzymanie miejsca w ścisłej czołówce (3 pozycja). Z numerem 5, do finałowego laser run przystąpił Kamil Kasperczak (3 najwyżej punktowany wynik pływania, 2:09,95).

Podobnie jak podczas finału kobiet, to właśnie konkurencja łączona spowodowała największe zmiany w klasyfikacji. Pavlo Tymoshchenko (Ukraina), który przystąpił do laser run z ogromną, 29-sekundową przewagą, stopniowo tracił ją na rzecz Łukasza Gutkowskiego. Świetnie spisujący się na strzelnicy Polak, okazał się równie mocny na trasie biegu. Po czwartej rundzie strzelania wybiegł na ostatnią, 600-metrową pętlę z bezpieczną przewagą nad rywalem. To właśnie Łukasz Gutkowski przekroczył linię mety jako pierwszy, sięgając po tytuł Mistrza Polski Seniorów w klasyfikacji OPEN (najlepszy wynik laser run). Jako drugi finiszował Tymoshchenko, 3 miejsce wywalczył Bence Viczian, reprezentant Węgier.

W klasyfikacji Mistrzostw Polski tryumfował Łukasz Gutkowski. Srebrny medal imprezy wywalczył Kamil Kasperczak, a brąz, po zaciętej walce z Danielem Ławrynowiczem zdobył Jarosław Świderski.

W tym roku najlepsza trójka zawodniczek i zawodników z Polski nagrodzona została kwotami finansowymi. Pula nagród wyniosła 12000,00 zł , dzięki wsparciu trzech osób:

  1. Pan Aleksander Zembaczyński – PARTENR – BIS  
  2. Pan Grzegorz Sądel – SADEL-BUD
  3. Pan Mirosław Węcławski – MIRO-FENCER

W imieniu klubu ZKS Drzonków oraz Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego bardzo dziękujemy za wsparcie naszej dyscypliny sportowej.

Gratulacje!!!