Dwa medale lubuskich pięcioboistów na Mistrzostwach Europy Seniorów w Pięcioboju Nowoczesnym !

by Tomasz Cygański

W Węgierskim Székesfehérvár, do walki o medale przystąpiły sztafety kobiet i mężczyzn. Na starcie rywalizacji stanęły dwa, bardzo mocne polskie zespoły – Natalia Dominiak i Oktawia Nowacka oraz Kamil Kasperczak i Łukasz Gutkowski.  O tym, że Polki mają apetyt na medal przekonaliśmy się już podczas pierwszej z rozegranych konkurencji. Nasz duet Natalia Dominiak i Oktawia Nowacka zajął trzecie miejsce w rankingowej rundzie szermierki. Obie nasze reprezentantki zadały po 11 zwycięskich trafień (235 punktów), ustępując tylko Litwinkom i Czeszkom.

Najlepszy wynik pływania (2×100 metrów stylem dowolnym), umożliwił im awans w klasyfikacji na 2 miejsce (2:07,87). Na prowadzeniu znajdowały się Elżbieta Adomaityte i Ieva Serapinaite (Litwa).

Tylko 7 punktów, których zabrakło do bezbłędnego przejazdu po parkurze dało naszym zawodniczkom miejsce w strefie medalowej. Do laser run przystąpiły z numerem 3. Udane strzelanie w wykonaniu Oktawii Nowackiej, startującej na pierwszej zmianie w polskiej sztafecie, pozwoliło jej na zbudowanie przewagi nad Czeszką Krenkovą, która zmagała się problemami podczas drugiej wizyty na strzelnicy.

Natalia Dominiak, która finałowe strzelanie ukończyła w 8,4 sekundy, wybiegła na ostatnią 600-metrową rundę biegu z przewagą, której rywalkom nie udało się zmniejszyć. Polki zostały Wicemistrzyniami Europy Seniorek. Od zajęcia drugiej lokaty w pływaniu swoją drogę po medal rozpoczęli Łukasz Gutkowski i Kamil Kasperczak (1:55,27). Lepsi okazali się tylko Węgrzy Jozsef Tamas i Mark Mano Gyurka.

Polacy okazali się bezkonkurencyjni podczas turnieju szermierczego. 13 wygranych walk Łukasza Gutkowskiego, 9 Kamila Kasperczaka i 235 punktów w turnieju, dało naszym reprezentantom prowadzenie w klasyfikacji po dwóch konkurencjach.

Zmiany w kolejności teamów nastąpiły po rozegraniu jazdy konnej. Kamil Kasperczak rozpoczął swoją zmianę biegu ze strzelaniem razem z reprezentantami Ukrainy i Czech, 14 sekund za prowadzącymi Niemcami.

Zarówno Kamil jak i Łukasz pokonywali kolejne rundy biegu mocnym tempem. Dodatkowo, wysoka skuteczność na strzelnicy (Kamil 7,5s i 10,6s; Łukasz 8,9s i 7,3s, czołowy wynik strzelania), zapewniła Polakom srebrny medal Mistrzostw Europy Seniorów. Pierwsze miejsce w rywalizacji sztafet zajęli Czesi, a po brązowy medal sięgnęli Francuzi.

Wielkie brawa dla naszych zawodniczek i zawodników!!