Mistrzostwa Europy – U17 U19 Druskienniki 2023

by Tomasz Cygański

Pierwszy dzień rozgrywanych w Druskiennikach Mistrzostw Europu kategorii U17 i U19, zakończył się podwójnym sukcesem dla reprezentantów Polski. Do walki o pierwsze dwa komplety medali stanęły sztafety mężczyzn kategorii U17 (czwórbój: tor przeszkód, pływanie, laser run) oraz sztafety kobiet kategorii U19 (pięciobój: szermierka, tor przeszkód, pływanie i laser run). Od rana śledziliśmy występy czterech polskich sztafet – Krystiana Trepczyka i Bartosza Szmytke, Maksymiliana Dobosza i Franciszka Dubrawskiego, Katarzyny Dębskiej i Małgorzaty Karbownik, oraz Poli Wolskiej i Aleksandry Kasperczak.

Kategoria U17
Tegoroczne Mistrzostwa Europy U17 i U19 są pierwszą imprezą tej rangi, w której zawodnicy i zawodniczki rywalizują o medale w formule z torem przeszkód. Tym bardziej ciekawi byliśmy występów naszych reprezentantów w tej konkurencji.
Prowadzenie w klasyfikacji po torze przeszkód objęli Litwini Leon Linka i Lukas Lagunavicius. Franciszek Dubrawski i Maksymilian zajęli 10, a Bartosz Szmytke i Krystian Trepczyk 11 lokatę.

Faworyci pływania Trepczyk i Szmytke nie zawiedli. W wyścigu na dystansie 2×100 metrów stylem dowolnym okazali się bezkonkurencyjni (1:48,66), a dzięki bardzo dużej przewadze nad kolejnym na mecie zespołem, awansowali na miejsce 3 (ze stratą 17 sekund do prowadzących) przed laser run. Franciszek Dubrawski i Maksymilian Dobosz wyruszyli na start konkurencji łączonej z numerem 5 (29 sekund za liderami). Ukraińcy, którzy przystąpili do biegu ze strzelaniem z bezpieczną przewagą, okazali się bezkonkurencyjni i to oni ostatecznie sięgnęli po złoty medal. Walka o srebro rozegrała się między Polakami Trepczykim i Szmytke oraz Litwinami Valeiką i Klevas. O kolejności na podium zadecydował ułamek sekundy, a walka rozstrzygnęła się na korzyść naszych reprezentantów. Tuż za podium, na miejscu 4, rywalizację sztafetową ukończyli Franciszek Dubrawski i Maksymilian Dobosz (2 najlepszy wynik konkurencji łączonej).

Kategoria U19
Już początek rywalizacji sztafetowej pokazał, że Polki poważnie myślą o zdobyciu medalu. Małgorzata Karbownik i Katarzyna Dębska świetnie zaprezentowały się podczas pierwszej fazy walki o medale – rankingowej rundy szermierczej. Nasze reprezentantki zajęły drugie miejsce w zmaganiach na planszy, zapisując na swoim koncie 238 punktów, ustępując tylko Węgierkom. Pola Wolska i Aleksandra Kasperczak uplasowały się na miejscu 8.
Drugi najlepszy wynik, uzyskany przez Dębską i Karbownik w rywalizacji na torze przeszkód umocnił je w czołówce po dwóch rozegranych konkurencjach. Niestety eliminacją, zakończył się występ w OCR drugiej z naszych sztafet. Aleksandra Kasperczak i Pola Wolska, nie kontynuowały dalszej rywalizacji sztafetowej.
Pływanie, do którego Dębska i Karbownik przystąpiły jako faworytki, umocniło je na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Po zwycięstwie w wyścigu na 2×100 metrów stylem dowolnym (2:05,11) zbudowały 23-sekundową przewagę nad Francuzkami.
Bardzo udany występ w biegu ze strzelaniem i trzeci najlepszy rezultat uzyskany przez Polki w tej konkurencji, pozwolił im na ostateczne zwycięstwo z dużą przewagą (32 sekundy) nad drugimi na mecie Niemkami i zdobywczyniami brązowego medalu Francuzkami.

Gratulacje!!

Jutro kolejny dzień rywalizacji sztafetowej, Tym razem będziemy śledzić zmagania sztafetowe kobiet w kategorii U17, w których zobaczymy Hannę Jakubowską i Olgę Cisek oraz Maję Szondelmajer i Aleksandrę Kaszubską. Do walki o medale wśród męskich sztafet kategorii U19 staną Igor Radowyski i Franciszek Dubrawski.

Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!