Biało-czerwoni wśród najlepszych-posumowanie finału kobiet i mężczyzn podczas UIPM Pentathlon Challenger

by Tomasz Cygański

Dzięki bardzo udanym startom w eliminacjach i półfinałach, do finału UIPM Pentathlon Challenger, awansowała aż ósemka reprezentantów Polki. Prawo startu w finale kobiet wywalczyły Anna Maliszewska, Marta Kobecka, Ewa Pydyszewska i Natalia Dominiak. W ścisłym, 18-osobowym finale mężczyzn wystąpili Kamil Kasperczak, Sebastian Stasiak ,Łukasz Gutkowski i Daniel Ławrynowicz. Stawką w zawodach były bardzo cenne punkty w rankingu olimpijskim.

Finał kobiet
Polki dobrze spisały się podczas półfinałowej rundy rankingowej szermierki, której wyniki zostały włączone do tabeli punktowej finału. Najwyżej sklasyfikowaną z naszych zawodniczek okazała się Ewa Pydyszewska, która w szermierce zajęła 3 miejsce, z sumą 240 punktów. Kolejne dwa punkty „dołożyła” w szermierczym bonusie (w sumie 242 punkty w szermierce). Anna Maliszewska uplasowała się na miejscu 6 (232 punkty 230 punktów w rundzie rankingowej, 2 punkty w bonusie). Marta Kobecka okazała się skuteczna w szermierczej drabince, zdobyła w nie 4 dodatkowe punkty (219 punktów), podobnie jak Natalia Dominiak, która dzięki dwóm wygranym walko w bonusie zapisała na swoim koncie 209 „oczek”.
Wiele zmian w klasyfikacji spowodowała jazda konna. Anna Maliszewska, jako jedna z 4 zawodniczek, które swój przejazd po parkurze ukończyła bezbłędnie, odnotowała awans do ścisłej czołówki. Dwie „zrzutki” w wykonaniu Ewy Pydyszewskiej dały jej 9 lokatę w tej konkurencji. Natalia Dominiak i Marta Kobecka, uzyskały taki sam rezultat, po swoich występach na parkurze zachowały po 279 punktów.
Po dwóch konkurencjach najwyższe miejsce w rankingu zajmowała Anna Maliszewska, sklasyfikowana na 4 lokacie. 5 miejsce przed pływaniem zajmowała Ewa Pydyszewska. 10 pozycja należała na tym etapie rywalizacji do Marty Kobeckiej. Natalia Dominiak zajmowała 15 pozycję.
Wszystkie cztery Polki poprawiły czasy uzyskane podczas fazy półfinałowej w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym. Do laser run przystąpiły z pozycji 4-Anna Maliszewska, 7-Ewa Pydyszewska, 11-Marta Kobecka i 15- Natalia Dominiak.
Najmocniejszą z biało-czerwonych, na trasie laser run została Natalia Dominiak. Ustanowiła 4 najlepszy rezultat biegu ze strzelaniem, dzięki czemu awansowała na miejsce 9. Ewa Pydyszewska przekroczyła linię mety, tuż za Natalią, na miejscu 10. Bardzo równy start w konkurencji łączonej w wykonaniu Anny Maliszewskiej i 7 najwyżej punktowany rezultat, pozwolił naszej zawodniczce na utrzymanie wysokiej lokaty i finisz na miejscu 4, z niewielką, bo 6-sekundową stratą do podium. Na miejscu 14, swoich finałowy start ukończyła Marta Kobecka.

Finał mężczyzn
Bardzo dobre szermiercze otwarcie, podczas swojego startu w finale odnotował Sebastian Stasiak. Został autorem 3 w klasyfikacji wyniku na tym etapie zawodów (225 punktów w turnieju rankingowym, 6 punktów w bonusie). 7 wynik w szermierce odnotował Kamil Kasperczak. Ósme miejsce w tabeli wyników należało do Daniela Ławrynowicza (215 punktów w turnieju zasadniczym, 4 punkty w szermierczej drabince). z 13 rezultatem zmagania na planszy zakończył Łukasz Gutkowski (210 punktów).
Bardzo trudne warunki atmosferyczne, obficie opadający deszcz i silne podmuchy wiatru, znacznie utrudniły unikanie błędów na parkurze. Autorem jedynego bezbłędnego przejazdu po parkurze został Franco Serrano, reprezentant Argentyny. Mimo kilku błędów, wysokie miejsca w tabeli wyników jazdy konnej zajęli Sebastian Stasiak, Kamil Kasperczak i Łukasz Gutkowski. Osiągnęli takie same rezultaty tej konkurencji, kończąc ją z pulą 284 punktów (po 2 „zrzutki”).
Daniel Ławrynowicz zachował na swoim koncie 279 punktów (3 „zrzutki”).
Poprawiony względem półfinału czas uzyskany przez Sebastian Stasiaka w pływaniu, pozwolił mu na przystąpienie do laser run z numerem 4 i strata 26 sekund do prowadzącego zawodnika z Ekwadoru Andersa Torres. W klasyfikacji po trzech konkurencjach miejsce 10 zajmował Kamil Kasperczak (38 sekund do lidera). Jako 12 do biegu ze strzelaniem przystąpił Łukasz Gutkowski. Z numerem 14, na trasę biegu wyruszył Daniel Ławrynowicz.
Wysoka stawka i cenne punkty w rankingu olimpijskim były silną motywacją dla naszych reprezentantów w finałowym biegu ze strzelaniem. Reprezentanci Polski okazali się bardzo mocni zarówno na 3000-metrowej trasie biegu, jak i na stanowiskach strzeleckich.
Dzięki zaciętej rywalizacji, mogliśmy oglądać pięciobój na najwyższym poziomie. Polacy nie zawiedli, zajmując aż 3 miejsca w ścisłej szóstce. Jako 4 metę przekroczył Sebastian Stasiak, dwie sekundy za nim na metę wpadł Kamil Kasperczak, wyprzedzając o kolejne dwie sekundy Łukasza Gutkowskiego. Na miejscu 12 swój udział w finale UIPM Pentathlon Challenger ukończył Daniel Ławrynowicz.

Gratulacje!!!