MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW 2023 – Pięciobój Nowoczesny.

by Tomasz Cygański

Wczoraj zakończyły się kolejne Mistrzostwa Polski seniorów, które tradycyjnie odbywają się w Drzonkowie. Oprócz rywalizacji w kategorii OPEN, rozegrała się również walka o medale w kategorii U24.

Mistrzostwa Polski seniorek
W gronie kandydatek do medalu znalazły się prawie wszystkie najmocniejsze obecnie reprezentantko Polski. Na starcie stanęły Natalia Dominiak, Oktawia Nowacka, Marta Kobecka i Ewa Pydyszewska. Na obiektach WOSiR Drzonków zabrakło jednak wielokrotnej Mistrzyni Polski – Anny Maliszewskiej, która tydzień temu odniosła sukces w Bath, podczas Mistrzostw Świata (15 miejsce w ścisłym finale, 6 miejsce w sztafecie MIX).
Pomimo błędów na parkurze, których nie udało się uniknąć Oktawii Nowackiej, to właśnie zawodniczka ZKS Drzonków zajmowała pierwsze miejsce w klasyfikacji po trzech rozegranych konkurencjach. Zdecydowanie najlepsza na planszy szermierczej, zakończyła rundy rankingową i bonusową z ogromną przewagą nad kolejną w tabeli wyników zawodniczką, Adrianną Kapała z UKS „G-8” Bielany. Oktawia Nowacka zgromadziła w turnieju aż 271 punktów, a 4 wynik pływania (2:22,34) wystarczył do objęcia prowadzenia przed laser run. Na tym etapie rywalizacji, pozycja wiceliderki należała do kolejnej z reprezentantek gospodarzy, Ewy Pydyszewskiej (szermierka 252 punkty – 3 miejsce, pływanie 2:28,05 – 8 miejsce, jazda konna 293 punkty- 3 miejsce). Jako trzecią na trasie laser run zobaczyliśmy Martę Kobecką (UKS „Kapry Armexim” Pruszków, szermierka 222 punkty – 7 miejsce, Pływanie 2:22,76 – 5 miejsce, jazda konna 290 punktów – 4 miejsce).
Trzy czołowe zawodniczki prezentowały bardzo dobre przygotowanie biegowe, żadna z nich nie miała również problemów na strzelnicy przez co kolejność na trasie laser run nie zmieniła się aż do linii mety. Jako pierwsza, zdobywając tytuł Mistrzyni Polski przekroczyła ją Oktawia Nowacka, 5 sekund za nią na mecie zameldowała się Ewa Pydyszewska a brązową medalistką została Marta Kobecka.

Mistrzostwa Poski w kategorii U24kobiety
1 miejsce – Ewa Pydyszewska (ZKS Drzonków)
2 miejsce – Małgorzata Karbownik (STPP „CWKS” Legia)
3 miejsce – Michalina Wierzba (STPP „CWKS” Legia)

Mistrzostwa Polski seniorów
We wczesnej fazie rywalizacji mężczyzn, po jeździe konnej, pozycję lidera objął Kamil Kasperczak. Reprezentant ZKS Drzonków jako jeden z dwóch zawodników ukończył swój przejazd po parkurze z maksymalną możliwą do zdobycia liczbą punktów. Taki sam wynik, 300 punktów, osiągnął reprezentant Czech Bohumil Svoboda. Trzeci wynik w jeździe konnej należal do zawodnika STPP „CWKS” Legia, Łukasza Gutkowskiego (293 punkty – jedna zrzutka). Turniej szermierczy zakończył się zminą na pozycji prowadzącego. Liderem po dwóch konkurencjach został Łukasz Gutkowski, który tryumfował na planszy szermierczej. Jego wynik, 269 punktów, umożliwił mu zbudowanie sporej, bo 15-punktowej przewagi nad Kamilem Kasperczakiem.
Gutkowski i Kasperczak utrzymali swoje pozycje po rozegraniu pływania. Łukasz okazał się ponad sekundę szybszy od Kamila w wyścigu na 200 metrów, przez co jego przewaga wzrosła do 17 puntów. Trzecie miejsce w klasyfikacji po trzech konkurencjach objął Maciej Klimek, zawodnik RTP „Victorii” Radom, autor drugiego najlepszego rezultatu pływania (2:03,83).
Niemal identyczne czasy strzelania, które uzyskali Kamil Kasperczak i Łukasz Gutkowski (Kamil – 42 sekundy, Łukasz – 41 sekund) i tylko 1 sekunda różnicy w czasie biegu obu zawodników sprawiły, że zdobywców złotego i srebrnego medalu poznaliśmy jeszcze przed ostatnią 600-metrową pętlą biegu. Mistrzem Polski został Łukasz Gutkowski a miejsce drugie i tytuł Wicemistrza Polski wywalczył Kamil Kasperczak. Miejsce 3 w kategorii OPEN zajął Czech Matej Lukes. W klasyfikacji bez udziału zawodników zagranicznych, zdobywcą brązowego medalu Mistrzostw Polski seniorów został Maciej Klimek.

Mistrzostwa Polski kategorii U24mężczyźni
1 miejsce Kamil Kasperczak (ZKS Drzonków)
2 miejsce Maciej Klimek (RTP „Victoria” Radom)
3 miejsce Michał Jabłoński (ZKS Drzonków)