Maja Szondelmajer i Zuzanna Gardoń uczestniczkami Mistrzostw Europy – U17

by Tomasz Cygański

Poznaliśmy rozstrzygnięcie indywidualnej rywalizacji finałowej, podczas Mistrzostw Europy Juniorów Młodszych rozgrywanych w Ankarze. Do grona najlepszych z fazy eliminacyjnej awansowała pełna sześcioosobowa kadra reprezentantów Polski.

W finale kobiet wystąpiły Hanna Jakubowska, Maja Szondelmajer i Zuzanna Gradoń. Wśród najlepszych pięcioboistów wystąpili Maksymilian Dobosz, Piotr Bis i Antoni Cisek.

Finał kobiet

O początkowej kolejności finalistek w klasyfikacji generalnej zdecydowały osiągnięte przez nie wyniki rankingowej rundy szermierki. Silna stawka zawodniczek uczestniczących w zmaganiach finałowych podyktowała trudne warunki. Najlepiej spośród Polek na planszy spisała się Maja Szondelmajer. Nasza zawodniczka zgromadziła 230 punktów i jej wynik dał jej wysoką 12 pozycję (21V/14D). 205 „oczek” to rezultat, z jakim turniej ukończyła Hanna Jakubowska (16V/19D). Dwa trafienia mniej zadała Zuzanna Gradoń, na której koncie po rankingowej i bonusowej rundzie szermierki znalazło się 201 punktów.

Udany występ na trasie toru przeszkód odnotowała Maja Szondelmajer. Czas 0:34,52, okazał się 12 wynikiem w rankingu tej konkurencji. 0:38,11 na pokonanie trasy OCR potrzebowała Hanna Jakubowska (17 czas OCR). Wynik 0:47,42 osiągnięty przez Zuzannę Gradoń, nie pozwolił jej niestety awansować w klasyfikacji generalnej.

Tradycyjnie już z niecierpliwością czekaliśmy na pływacki etap rywalizacji kobiet, w którym liczyliśmy na występ Hanny Jakubowskiej. Polka nie zawiodła i na finiszu wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym zameldowała się z drugim najlepszym czasem finału. Walka o zwycięstwo trwała do ostatnich centymetrów wyścigu. Ostatecznie o 32 setne sekundy lepszy czas osiągnęła Ukrainka Elizaveta Reznik. 22 miejsce w konkurencji pływackiej należało do Mai Szondelmajer (2:34,29). Zuzanna Gradoń z czasem 2:41,65, została sklasyfikowana na 32 pozycji.

Po trzech konkurencjach pozycję 10 zajmowała Szondelmajer, tuż przed Hanną Jakubowską (11). Zuzanna Gradoń na tym etapie zajmowała 33 lokatę.

Ostatnią konkurencją, podczas której Polki mogły walczyć o awans w klasyfikacji generalnej, był finałowy laser run. Swoją szansę na przesunięcie się w tabeli wyników wykorzystała Zuzanna Gradoń. Została autorką 8 najlepszego wyniku biegu ze strzelaniem, dzięki czemu na mecie zameldowała się jako 24.

Hanna Jakubowska, ustanawiając 14 rezultat laser run przekroczyła linię mety jako 10, walcząc na ostatniej prostej do mety ze swoją koleżanką z reprezentacji Mają Szondelmajer. Ostatecznie, mimo uzyskania takiej samej liczby punktów, Maja Szondelmajer została sklasyfikowana na miejscu 11 (decydował lepszy wynik ostatniej konkurencji).

Gratulujemy !!!