Podsumowanie MME Drzonków 2016

by Tomasz Cygański

W ubiegłym tygodniu na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie odbyły się młodzieżowe mistrzostwa Europy w pięcioboju nowoczesnym. Polska reprezentacja zakończyła występ przed własną publicznością z jednym brązowym medalem wywalczonym ostatniego dnia imprezy. Zapraszamy do przeczytania podsumowania zawodów objętych patronatem medialnym portalu igrzyska24.pl.

Pierwszego dnia rozegrano zmagania sztafet żeńskich. Po fantastycznym występie w kombinacji złoto trafiło do Węgierek Alexandry Boros i Sarolty Simon, które tym samym obroniły tytuł wywalczony w roku ubiegłym w Sofii przez Rebekę Ormándi i Karolinę Palkovics. Boros i Simon w biegu połączonym ze strzelaniem odrobiły aż 41 sekund do Wolhy Silkiny i Michaliny Hrynkiewicz z Białorusi, które ostatecznie zajęły drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium uplasowały się Rosjanki Alena Popowa i Daria Gribowa.

Podium zawodów sztafet żeńskich na MME w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie

We wtorek na starcie stanęły sztafety panów, wygrane przez Francuzów Gregory’ego Flayolsa i Brice’a Loubeta, którym w triumfie nie przeszkodziła nawet dziesięciopunktowa kara za falstart w pływaniu. Na drugim miejscu uplasowali się Czesi Marek Grycz i Martin Vlach, a na trzecim Białorusini Jaraslau Radziuk i Artsiom Jeustsihneyeu.

Podium zmagań sztafet męskich na MME w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie

Po dwóch dniach kwalifikacji w piątek odbył się finał kobiet, zakończony triumfem Włoszek – Francesca Tognetti wywalczyła złoto, a jej młodsza siostra Aurora brąz. Pomiędzy Rzymiankami uplasowała się jedynie fenomenalnie biegająca Turczynka Ilke Özyüksel, która szykuje się do startu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Rosji w składzie Sofia Serkina, Alena Szornikowa i Ksenia Fralcowa. Srebro wywalczyły Włoszki, bez nowokreowanej mistrzyni, ale za to z Aurorą Tognetti, Irene Prampolini i Alessandrą Frezzą, natomiast brąz Białorusinki Wolha Silkina, Iryna Prasiantsowa i Michalina Hrynkiewicz. Podium zawodów indywidualnych kobiet na MME w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie. Podium klasyfikacji drużynowej kobiet na MME w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie

Następnego dnia odegrano te same hymny – indywidualne złoto wśród mężczyzn zdobył Alessandro Colasanti, natomiast w drużynie triumfowali trzej kolejni zawodnicy na mecie kombinacji – Wiaczesław Bardyszew, Danila Glawatskich i Aleksander Lifanow. Podium klasyfikacji zespołowej uzupełnili Czesi Marek Grycz, Martin Vlach i Vojtech Hercik oraz BIałorusini Ilja Palazkow, Jaraslau Radziuk i Iwan Iwanou.

Podium zawodów indywidualnych mężczyzn na MME w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie

Podium klasyfikacji drużynowej mężczyzn na MME w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie

Na zakończenie zmagań rozegrano zawody sztafet mieszanych. Złoto trafiło do jedynego kraju, który na podium stawał każdego dnia, w którym medale rozdawano – Białorusi. Iryna Prasiantsowa i Ilja Palazkow pokazali siłę w biegu połączonym ze strzelaniem, wykorzystując nieudany start w jeździe konnej Alessandro Colasantiego, który wraz z Aurorą Tognetti zdobył srebro. Brąz po walce ze sztafetą niemiecką i odrobieniu do niej aż 48 sekund podczas finałowej konkurencji zdobyli Natalia Dominiak i Daniel Ławrynowicz.

Podium zmagań sztafet mieszanych – brązowy medal MME w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie dla Natalii Dominiak i Daniela Ławrynowicza

Występy Biało-Czerwonych rozpoczęły się od czwartego miejsca w sztafecie kobiet Natalii Dominiak i Aleksandry Sobolewskiej – dwóch zawodniczek z niższej kategorii wiekowej. Następnego dnia ósme miejsce zajęli Daniel Ławrynowicz i Bartosz Hoffmann.

Pęknięte wędzidło ogiera Arero, na którym w finale zawodów kobiet jechała Marta Kobecka

W zmaganiach indywidualnych czworo z naszej ósemki odpadło w kwalifikacjach – Sobolewska, Hoffmann, Maciej Dukielski i Łukasz Gutkowski (ci dwaj ostatni jako pierwsi w swoich grupach). O dużym pechu może mówić Marta Kobecka – na trzecim okrążeniu kombinacji podczas kwalifikacji dostała krwotoku z nosa, jednak mimo to ukończyła konkurencję z wynikiem dającym jej awans do finału. W nim jednak przed ostatnim skokiem na parkurze zerwało się jej wędzidło, przez co musiała się wycofać tuż przed metą przejazdu, a ostatecznie zakończyła zawody na ostatnim, 36. miejscu. 30. miejsce zajęła Magda Klemczyńska (na plus należy zapisać jej bezbłędny przejazd w jeździe konnej), natomiast 19. była Natalia Dominiak, która jako najlepsza Polka została zgłoszona przez naszych trenerów do sztafety mieszanej, razem z jedynym finalistą wśród mężczyzn, Danielem Ławrynowiczem (35. miejsce w zawodach indywidualnych).

Mistrzostwa prosto z Drzonkowa relacjonował Wojciech Nowakowski