Pieciobój Nowoczesny

Sekcja pięcioboju nowoczesnego w Zielonej Górze powstała w 1973 roku. Ponieważ w tych czasach w mieście brakowało specjalistycznych obiektów nawet dla istniejących i odnoszących sukcesy dyscyplin grupa zapaleńców postanowiła sukcesywnie budować obiekty dla pięcioboju nowoczesnego. Wybór padł na spokojną niewielką wieś podzielono górska, miejsce zamieszkania głównego inicjatora tegoż przedsięwzięcia p. Zbigniewa Majewskiego.
Budowę ośrodka rozpoczęto w 1974 roku a jesienią roku 1976 przeprowadzono w Drzonkowie Mistrzostwa Świata Juniorów gdzie rozegrano jazdę konną i strzelanie oraz zakwaterowano część ekip. W 1978 roku rozegrano kolejne wielkie zawody międzynarodowe I edycje Pucharu Świata . Stanowiło to mobilizację tutejszego środowiska do dalszej rozbudowy Ośrodka, a dla Klubu dalszego dynamicznego rozwoju poziomu sportowego zawodników. Zawody rozegrano wyłącznie na własnych obiektach, które w tym czasie stanowiły jeden z najlepszych kompleksów sportowych dla pięcioboju nowoczesnego i jeździectwa. Komfortowe warunki oraz nowoczesna struktura organizacyjno – szkoleniowa oparta na Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży doprowadziła zawodników naszego Klubu do osiągnięcia najwyższych sukcesów sportowych.
Pasmo sukcesów rozpoczęli juniorzy zdobywając w składzie klubowym na mistrzostwach świata juniorów w Coto de Caza pierwszy – srebrny medal w historii „juniorskiego” pięcioboju. W pozostałych latach niemalże na każdych Mistrzostwach Świata zawodnicy(czki) Klubu zdobywali medale indywidualnie lub w drużynie.
Największym sukcesem i uhonorowaniem długoletniej pracy szkoleniowo – organizacyjnej naszego Klubu jest zdobycie przez naszych zawodników złotych medali olimpijskich na IO w Barcelonie w roku 1992.
Arkadiusz Skrzypaszek zostałem mistrzem olimpijskim indywidualnie oraz wspólnie z kolegami klubowymi Maciejem Czyżowiczem i Dariuszem Goździakiem zostali mistrzami olimpijskimi w klasyfikacji drużynowej.
Od lat Klub nasz prężnie się rozwija zdobywając medale w Mistrzostwach Świata i Europy w różnych kategoriach wiekowych, co jest to zasługą kompetentnego sztabu szkoleniowego.

Tenis stołowy

Poczštkiem rozwoju tenisa stołowego w Zielonej Górze, było przejęcie sekcji Tenisa Stołowego BUDOWLANYCH Zielona Góra przez ZKS „Lumel” i umiejscowienie jej przy Oœrodku w Drzonkowie. Powstała w ten sposób sekcja Tenisa Stołowego w LKS „Lumel”. W okresie tym lepsze wyniki notował żeński zespół tenisa stołowego, który (bez powodzenie) trzykrotnie ubiegał się o awans do II ligi. Drużyna męska w tym czasie grała na poziomie ligi okręgowej. W 1986 roku na bazie oœrodka sportowego w Drzonkowie, utworzono Oœrodek Mistrzostwa Sportowego Młodzieży. Dzięki takiemu rozwišzaniu do ZKS „ Lumel” trafiła grupa bardzo młodych zawodników, którym zapewniono optymalne warunki do uprawiania w/w dyscypliny sportu. W następnych latach ci młodzi zawodnicy zapewnili awans klubu do rozgrywek ogólnopolskich. Podjęte działania zaowocowały, już w tym samym roku, zdobyciem przez Mirosława Moszczyńskiego tytułu Mistrza Polski Juniorów. W 1987 roku zespół chłopców awansował do II ligi. Rok póŸniej zespół był już w ekstraklasie, gdzie występuje nieprzerwanie od 21 lat, będšc tym samym najdłużej utrzymujšcym się zespołem w rozgrywkach ekstraklasy. W tym czasie zespół zdobył 4 srebrne oraz 7 bršzowych medali. W 1988 roku do Oœrodka w Drzonkowie trafił Lucjan Błaszczyk, uczestnik Olimpiady w Atenach, podczas której zajšł miejsce 5/8 w deblu, 11-krotny indywidualny Mistrz Polski Seniorów, złoty medalista Mistrzostwa Europy Juniorów Seniorów. Obecnie Lucjan Błaszczyk gra w lidze niemieckiej W 1997 w Drzonkowie pojawił się kolejny wielki tenisista stołowy Daniel Górak. Pierwszym wielkim osišgnięciem Daniela było wygranie przez niego Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów w Gdańsku, następnie zdobył tytuł Mistrza Europu Juniorów indywidualnie oraz w deblu. W roku 2007 Daniel Górak i Lucjan Błaszczyk wspomagani przez Bartosza Sucha, zdobyli drużynowo bršzowy medal Mistrzostw Europy Seniorów. Daniel Górak obecnie gra w lidze Francuskiej gdzie dwukrotnie zdobył wspólnie z kolegami tytuł Mistrza Ligi Francuskiej W 1998 do Oœrodka w Drzonkowie trafił Tomasz Redzimski, obecnie trener i zawodnik Ekstraklasy w tenisie stołowym. Tomek w swojej karierze zdobył tytuł Mistrza Polski Kadetów indywidualnie, w deblu oraz drużynowo. Podczas Mistrzostw Polski Juniorów organizowanych w Drzonkowie 2001 roku, Tomek zdobył trzy złote medale: indywidualnie, drużynowo oraz w deblu. W mistrzostwach Polski Seniorów, Tomek zdobywał indywidualnie srebrne medale oraz w mix zdobył szeœciokrotnie bršzowy medal a w roku 2007 srebrny medal. Ponadto przez Oœrodek w Drzonkowie przeszło wielu innych medalistów imprez krajowych i międzynarodowych.

Jazda konna

Sprzyjające warunki do uprawiania jeździectwa nadarzyły się po powsta­niu ośrodka w Drzonkowie, sprowadzeniu tam koni, zbudowaniu stajni, ujeżdżalni, parcoursu i innych niezbędnych urządzeń do uprawiania jeździectwa. W ślad za sekcją pięcioboju utworzono również sekcję jeździe­cką, które były mocno ze sobą związane. Sprzyjał temu fakt, że wielkim miłośnikiem koni i sportów konnych był twórca drzonkowskiego kom­pleksu Zbigniew Majewski.
Znaczący wpływ na sportowe oblicze sekcji wywarł przybyły z Bia­łego Boru w 1977 roku znany trener, olimpijczyk z 1972 roku Wojciech Mickunas oraz czołowy polski jeździec — Stanisław Jasiński. W. Mickunasowi pomagali w zajęciach z najmłodszymi Stanisław Malinowski i Wiktor Pietkowski, a w następnych latach treningi prowadzili również Tomasz Kowala i Wacław Pruchniewicz.