Mistrzostwa Świata Młodzieżowców 2019

by Tomasz Cygański

Poznaliśmy medalistki dzisiejszej rywalizacji kobiet w ramach Mistrzostw Świata Młodzieżowców w Drzonkowie. Wśród najlepszych 36 zawodniczek, które zdobyły kwalifikację uprawniającą do startu znalazły się dwie Polki, Natalia Dominiak i Wiktoria Wierzba.

Wczoraj odbyła się pierwsza część zmagań zawodniczek-rankingowa runda szermierki. Natalia Dominiak za swój udział w turnieju zdobyła 190 punktów. Rezultat ten dał jej 27 pozycję na tym etapie rywalizacji. Wiktoria Wierzba zmagała się z dużymi problemami na planszy szermierczej. Ostatecznie za swój występ otrzymała 143 punkty.

Ciąg dalszy zawodów otworzyła rozegrana dziś konkurencja pływacka. Wiktoria Wierzba osiągnęła bardzo dobry wynik dzięki pokonaniu dystansu w czasie 2:24,55. Dla Natalii udział w dzisiejszej rywalizacji był sporym wyzwaniem, co spowodowane było problemami zdrowotnymi. Finiszowała na 31 miejscu.

Jazda konna ponownie spowodowała wiele przetasowań. Tylko dwa „czyste” przejazdy i aż 6 przejazdów zakończonych eliminacją miało znaczący wpływ na ranking zawodniczek po 3  konkurencjach. Natalia Dominiak, która podczas swojego występu osiągnęła wysoki wynik (3 zrzutki) zdołała awansować przed rozstrzygającym laser run’em. Wiktoria Wierzba popełniła więcej błędów na parkurze i za swój występ uzyskała 212 punktów.

Do startu w finałowej konkurencji łączonej Polski przystąpiły z numerami 25 (Dominiak) i 30 (Wierzba). Spora strata punktowa do wyżej sklasyfikowanych zawodniczek uniemożliwiła im awans na wyższe lokaty. Natalia Dominiak przekroczyła metę jako 27 zawodniczka, Wiktoria wierzba finiszowała na 30 lokacie. Zwyciężczynią Mistrzostw Świata została Rosjanka Adelina Ibatulina, srebro zdobyła Brytyjka Karenza Bryson, na trzecim stopniu podium stanęła Węgierka Luca Barta.

Ogromnym sukcesem zakończył się trwający od wczoraj finał rywalizacji mężczyzn podczas Mistrzostw Świata Młodzieżowców w Drzonkowie. Łukasz Gutkowski stanął na trzecim miejscu podium, zdobywając drugi medal dla Polski w tej imprezie.

Kwalifikację do występu w finale zdobyło dwóch reprezentantów Polski, Łukasz Gutkowski i Marcel Suliga. Zmagania panów rozpoczęła rozegrana wczoraj rankingowa runda szermierki, w której Gutkowski osiągnął świetny wynik zajmując 4 lokatę (22 wygrane walki) i zdobywając 238 punktów. Marcel Suliga zgromadził 154 punkty, co dało mu 35 pozycję.

Kolejny udany występ odnotowany przez Gutkowskiego na pływalni (2:06,87) umocnił go na 4 miejscu w klasyfikacji po 2 konkurencjach. Suliga dystans 200 metrów pokonał w czasie 2:19,09 zdobywając 272 punkty. Jego lokata na tym etapie rywalizacji nie uległa zmianie.

Obydwaj Polacy bardzo dobrze zaprezentowali się podczas swoich przejazdów na parkurze. Suliga odnotował jeden z czterech bezbłędnych przejazdów zawodów, dzięki czemu zdołał awansować przed startem do laser run na 31 lokatę.

Gutkowski swój przejazd ukończył z wynikiem 272 punktów (4 zrzutki). Po trzech konkurencjach  zajmował 6 pozycję tracąc do prowadzącego Brytyjczyka  Miles’a Pillage’a 21 sekund.

Ostatnia odsłona zawodów,laser run, dostarczyła ogromnych emocji. Gutkowski szybko zmniejszył dystans do czołówki zawodników oddając celne strzały i prezentując wysoką formę biegową. Po ostatniej rundzie strzelania opuścił swoje stanowisko równo z reprezentantem Białorusi Andrei’em Zuev’em, z którym stoczył ostateczną walkę o brązowy medal. Gutkowski okazał się o wiele mocniejszy od rywala na ostatniej pętli biegu i metę przekroczył jako trzeci zawodnik Mistrzostw Świata Młodzieżowców. Marcel Suliga ustanawiając 7 najlepszy czas laser run finiszował na 29 lokacie.

Kolejny, ostatni już emocjonujący start Polaków w ramach Mistrzostw Świata Młodzieżowców w Drzonkowie za nami. Dwie sztafety reprezentujące nasz kraj pokazały się z najlepszej strony, dzięki czemu oglądaliśmy walkę na najwyższym światowym poziomie.

Na starcie rywalizacji sztafetowej stanęły dwa zespoły: POL1 w składzie Natalia Dominiak i Łukasz Gutkowski oraz POL2 Wiktoria Wierzba w parze z Oskarem Paradowskim. Po pierwszej rozegranej konkurencji, pływaniu, nasze sztafety zajmowały odpowiednio 9 i 10 lokatę. Zwycięzcami wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym okazali Brytyjczycy Olivia Green i Miles Pillage.

Wszystkie reprezentacje startujące w zawodach wystawiły swoje najmocniejsze składy, co spowodowało, że turniej szermierczy należał do bardzo trudnych. Natalia Dominiak i Łukasz Gutkowski osiągnęli dobry wynik, zdobywając 208 punktów. Druga z naszych sztafet Wiktoria Wierzba i Oskar Paradowski zmagania na planszy zakończyli z rezultatem 172 punktów. Po dwóch konkurencjach team POL1 został sklasyfikowany na 8 lokacie, sztafeta POL2 zajmowała miejsce 16.

Obydwa nasze zespoły odnotowały świetne występy podczas swoich przejazdów na parkurze.  Wiktoria i Oskar stracili jedynie 3 punkty za nieznaczne przekroczenie normy czasu. Ich występ okazał się najlepszym spośród 18 zespołów. 277 zdobytych przez Natalię i Łukasza pozwoliło im na zajęcie 3 miejsca. Tak wysoki poziom prezentowany przez polskich zawodników umożliwił im znaczący awans. Sztafeta POL1 do ostatniej konkurencji przystąpiła z numerem 6. Zespół POL2 odnotował awans aż o 8 pozycji i na start  laser run’u wyruszył z miejsca 8.

Po raz kolejny Polacy fantastycznie spisali się na trasie konkurencji łączonej. Skuteczne strzelanie i mocne tempo biegu obu drużyn spowodowało awans o kolejne pozycje. Łukasz Gutkowski, biegnący na drugiej zmianie sztafety POL1 stoczył walkę o brązowy medal z Brytyjczykiem. Do miejsca na podium zabrakło niewiele. Ostatecznie metę przekroczył na pozycji 4, a wynik, który osiągnął wspólnie z Natalią Dominiak okazał się trzecim najwyżej punktowanym rezultatem laser run. Wiktoria Wierzba w parze z Oskarem Paradowskim finiszowali na miejscu 6, ustanawiając czwarty najlepszy czas zawodów.

Dziękujemy za dostarczenie ogromnych emocji podczas całych Mistrzostw Świata! Gratulacje dla wszystkich reprezentantów Polski i kadry trenerskiej!