Ewa Pydyszewska i Łukasz Gutkowski srebrnymi medalistami Młodzieżowych Mistrzostw Europy w sztafecie.

by Tomasz Cygański

Osiemnaście zespołów przystąpiło do dzisiejszej rywalizacji sztafet mieszanych, która zamknęła trwające od piątku Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. O medale rywalizowały dwa zespoły reprezentantów Polski w składzie Ewa Pydyszewska i Łukasz Gutkowski oraz Natalia Dominiak i Olaf Paradowski.

Rywalizacja sztafet mieszanych rozpoczęła się od pływackiego wyścigu na dystansie 2×100 metrów stylem dowolnym. Ewa Pydyszewska i Łukasz Gutkowski osiągnęli bardzo dobry rezultat i zostali sklasyfikowani na wysokim 4 miejscu z czasem 1:59,88. Natalia Dominiak i Olaf Paradowski ukończyli wyścig na miejscu 8. Ich czas na mecie to 2:02,54.

Najszybsi na pływalni okazali się reprezentanci Ukraińcy Olga Kunnikova i Yuriy Kovalchuk (1:57,47).

Podobnie jak podczas pływania, świetnie w turnieju szermierczym zaprezentowali się Pydyszewska i Gutkowski. Ich wynik 226 punktów dał 4 lokatę w tej konkurencji i 4 miejsce w klasyfikacji generalnej na tym etapie rywalizacji.

Z trudnościami na planszy szermierczej zmagał się drugi zespół Polaków Natalia Dominiak i Olaf Paradowski. Udało im się zwyciężyć 12-krotnie i na ich koncie znalazło się 180 punktów, uniemożliwiło im utrzymanie lokaty zajmowanej po pływaniu.

Zwycięzcami turnieju szermierczego okazali się Białorusini Kseniya Klimiankova i Maksim Maruk z pulą 23 zwycięstw i 245 punktów na koncie.

Z wynikiem 286 punktów swój przejazd po parkurze ukończyli Ewa Pydyszewska i Łukasz Gutkowski (po jednej zrzutce). Ich wynik pozwolił im na zajęcie 5 miejsca w klasyfikacji po trzech konkurencjach. Więcej błędów na parkurze popełnili zawodnicy drugiej polskiej drużyny Natalia Dominiak i Olaf Paradowski. Na swoim koncie zachowali 268 z 300 możliwych do zdobycia punktów. Przed rozpoczęciem finałowego laser runu nasi zawodnicy zajmowali 16 lokatę.

Jako pierwsi na trasę konkurencji łączonej wyruszyli Białorusini. 7 sekund za liderami do wyścigu przystąpili Brytyjczycy. Nasz sztafeta w składzie Ewa Pydyszewska i Łukasz Gutkowski tracili do prowadzących 30 sekund.

Bardzo dobrze biegnąca na pierwszej zmianie Ewa Pydyszewska zdołała odrobić części strat, dzięki czemu Łukasz Gutkowski rozpoczął swoją część wyścigu na 4 miejscu. Skuteczne i szybkie strzelanie w wykonaniu naszego zawodnika umożliwiło mu zbliżenie się do czołowej trójki. Po drugim strzelaniu zajmował pozycję wicelidera i gonił Białorusina. Walka o złoty medal rozstrzygnęła się na ostatnim wirażu. Maruk wysunął się na prowadzenie, a próbujący zdublować innego zawodnika Łukasz musiał zwolnić. Nasz zawodnik dobiegł do mety jako drugi, zapewniając polskiej sztafecie srebrny medal mistrzostw. Mimo, że Natalia Dominiak i Olaf Paradowski osiągnęli wysoki, bo 8 wynik konkurencji łączonej, nie zdołali awansować i przekroczyli metę na 16 pozycji.

Gratulacje!