Puchar Polski #3- podsumowanie zawodów – Pięciobój Nowoczesny

by Tomasz Cygański

Za nami kolejna, trzecia już edycja Pucharu Polski w obsadzie międzynarodowej, w której oprócz Polaków wystartowali również reprezentanci Czech, Izraela i Ukrainy.
Zawody tradycyjnie już odbyły się na obiektach WOSiR Drzonków. Były to pierwsze w tym sezonie zawody rozegrane na nowej 600-metrowej trasie biegu na świeżym powietrzu.
Podczas zawodów rozdano puchary w czterech kategoriach wiekowych, w kategorii Open, U21, U19 i U17.
Pod nieobecność większości zawodników kadry seniorskiej, którzy przebywają obecnie na zgrupowaniu szkoleniowym na Litwie, szansę na uzyskanie wysokich lokat dostali Młodzieżowcy i Juniorzy.

Zdecydowanie najlepsza wśród kobiet w kategorii Open okazała się reprezentantka Polski Ewa Pydyszewska. Do finałowej konkurencji łączonej przystąpiła z numerem 3, tracąc do liderki niewiele, bo tylko 7 sekund (drugi najlepszy wynik szermierki-256 punktów, 7 wynik jazdy konnej- 272 punkty, czas pływania 2:18,93). Jako pierwsza na trasę wyruszyła Adrianna Kapała, zwyciężczyni turnieju szermierczego (274 punkty, 26V/6D). Drugie miejsce w klasyfikacji po 3 konkurencjach zajmowała Pola Wolska, która okazała się najszybsza w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym (2:15,21). Wyścig na 3000-metrowej trasie laser run obfitował w wiele zwrotów akcji. Po drugiej rundzie strzeleckiej na prowadzenie wysunęła się Ewa Pydyszewska, która dzięki świetnemu przygotowaniu biegowemu i skuteczności na strzelnicy systematycznie powiększała przewagę nad rywalkami. Odniosła zdecydowane zwycięstwo ustanawiając jednocześnie najlepszy wynik laser run. Jako duga metę przekroczyła reprezentantka Czech Lucie Hlavackova (drugi najlepszy wynik konkurencji łączonej). Walka o miejsce trzecie rozstrzygnęła się na ostatnich metrach biegu. Ostatecznie po zaciętym finiszu tryumfowała reprezentantka Polski Natalia Hachulska.

Wśród mężczyzn w kategorii Open pierwsze trzy lokaty wywalczyli reprezentanci Ukrainy. Jako pierwszy na mecie wyścigu zameldował się Yuryi Kovalchuk, który do konkurencji łącznej przystąpił z numerem 4. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Oleksandr Tovkai a na najniższym stopniu podium stanął Tras Khimich. Po bardzo obiecującym starcie w pływaniu (pierwsze miejsce w konkurencji 1:55,05 i jeździe konnej (bezbłędny przejazd- 300 punktów), miejsce w czołowej trójce przed finałowym laser run zajmował reprezentant Polski Hubert Skibiak. Niestety trudności, z którymi nasz zawodnik zmagał się na strzelnicy nie pozwoliły mu utrzymać pozycji w ścisłej trójce. Hubert finiszował na miejscu 9. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski okazał się Michał Jabłoński, który linię mety przekroczył jako 5.

Klasyfikacja U21 kobiety
1 miejsce- Ewa Pydyszewska (Polska/ZKS Drzonów)
2 miejsce- Lucie Hlavackova (Czechy)
3 miejsce- Adrianna Kapała (Polska/UKS „G-8” Bielany)

Klasyfikacja U21 mężczyźni
1 miejsce- Yuryi Kovalchuk (Ukraina)
2 miejsce- Vladislav Chekan (Ukraina)
3 miejsce- Michał Jabłoński (Polska/ZKS Drzonków)

Klasyfikacja U19 kobiety
1 miejsce- Lucie Hlavackova (Czechy)
2 miejsce- Maja Marcinkowska (Polska/ZKS Drzonków)
3 miejsce- Pola Wolska (Polska/Stowarzyszenie „Pięciobój Polski” CWKS Legia)

Klasyfikacja U19 mężczyźni
1 miejsce- Michał Jabłoński (Polska/ZKS Drzonków)
2 miejsce- Hubert Skibiak (Polska/UKS „G-8” Bielany)
3 miejsce- Marcel Walkowiak (Polska/ZKS Drzonków)

Klasyfikacja U17 kobiety
1 miejsce- Katarzyna Dębska (Polska/Stowarzyszenie „Pięciobój Polski” CWKS Legia)
2 miejsce- Hanna Jakubowska (Polska/Stowarzyszenie „Pięciobój Polski” CWKS Legia)
3 miejsce- Zuzanna Gradoń (Polska/ZKS Drzonków)

Klasyfikacja U17 mężczyźni

1 miejsce- Igor Radomyski (Polska/Stowarzyszenie „Pięciobój Polski” CWKS Legia)
2 miejsce- Krystian Trepczyk (Polska?UKS „Grosik” Gdynia)
3 miejsce- Bartosz Szmytke (Polska/UKS „Żoliborz” Warszawa)

Gratulacje dla zawodników i trenerów!