Puchar Polski #4 – podsumowanie zawodów.

by Tomasz Cygański

Za nami dwa dni rywalizacji w ramach czwartej edycji Pucharu Polski w obsadzie międzynarodowej. Zawody zostały przeprowadzone w nowej, skróconej, 90-minutowej formule. Na starcie pierwszej półfinałowej fazy zawodów stanęło 87 zawodniczek i zawodników w kategoriach senior, młodzieżowiec oraz junior. Podczas sobotniej odsłony imprezy wszyscy zgłoszeni zawodnicy przystąpili do rywalizacji półfinałowej, na podstawie której wyłoniona została najlepsza 18 pięcioboistek i pięcioboistów. Z dedykacją dla młodszej kategorii (U19) przeprowadzone zostały zawody w czwórboju (bez jazdy konnej), dzięki czemu juniorzy również mieli szanse na sprawdzenie swoich sił
w nowo wprowadzonej formule zawodów.

Podczas Pucharu Polski rozegranego na obiektach WOSiR Drzonków do finału „A” awansowali: Ewa Pydyszewska, Daria Niedziałkowska, Wiktoria Wierzba, Katarzyna Ligęza, Michalina Wierzba, Maja Marcinkowska i Kamil Kasperczak. Zgodnie z zasadami, według których w finale A prawo startu mieli tylko zawodnicy z licencją jeździecką (którzy debiutowali już wcześniej w jeździe konnej), Maja Marcinkowska będąca juniorką, wzięła udział w czwórbojowym finale „B”. Oprócz niej w gronie najlepszych 18 czwórboistek wystartowały: Maja Biernacka, Pola Wolska, Paulina Myrda, Adrianna Kapała, Wiktoria Pruszyńska. W finale „B” wsród mężczyzn prawo startu wywalczyli Adam Pierzchała oraz Marcel Walkowiak.

Najwyżej sklasyfikowaną Polką wśród zawodniczek finału „A” okazała się Ewa Pydyszewska. Reprezentantka ZKSu Drzonków zajęła ostatecznie 6 miejsce (szermierka- 230 punktów, pływanie- 2:23,30, jazda konna 282 punkty, laser run- 3 wynik- 12:25,67). Miejsca w pierwszej 10 zajęły również Daria Niedziałkowska
(zwyciężczyni pływania), oraz Wiktoria Wierzba (bezbłędny przejazd po parkurze).

Jedyny reprezentant Polski w finale A mężczyzn, Kamil Kasperczak, ukończył dzisiejszą rywalizację na 16 miejscu. Mimo wysokiego rezultatu uzyskanego w turnieju szermierczym (6 miejsce-238 punktów, nie zdołał utrzymać pozycji w czołówce. Problemy z którymi zmagał się podczas występu w jeździe konnej znacznie utrudniły mu nawiązanie walki z najwyżej sklasyfikowanymi zawodnikami.

Sukcesem zakończyła się rywalizacja juniorek, po złoty medal zawodów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Europy siągnęła reprezentantka Polski Maja Marcinkowska (ZKS Drzonków). Okazała się nie tylko zwyciężczynią całych zawodów ale również autorką najlepszego rezultatu konkurencji łączonej. Na drugim stopniu podium stanęła Maja Biernacka (Stowarzyszenie ,,Pięciobój Polski” CWKS Legia), której czas laser run okazał się być drugim najwyżej punktowanym wynikiem finału „B”.

Na 4 miejscu wśród zawodników finału „B” finiszował Adam Pierzchała (RTP VIctoria Radom). Swoją wysoką lokatę na mecie wyścigu zawdzięcza przede wszystkim udanemu występowi w biegu ze strzelaniem (trzeci najlepszy wynik konkurencji).