Olga Cisek, Konrad Banucha, Natasza Błachnio i Miłosz Miklis zwycięzcami rywalizacji indywidualnej podczas OOM 2022 w Krakowie.

by Tomasz Cygański

Za nami pierwszy dzień Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która powróciła do kalendarza imprez po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Kwalifikację do udziału w tej bardzo ważnej dla dwuboistów i trójboistów imprezie, zdobyło grono najlepszych zawodniczek i zawodników obu kategorii wiekowych. W sumie na starcie dzisiejszej rywalizacji stanęło 116 uczestników.
Dzisiejszą walkę o medale otworzyli trójboiści, którzy pierwsze punkty zapisali na swoich kontach podczas strzelania dokładnego.

TRÓJBÓJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
Najwyższy wynik strzelania w formule 10 serii po 5 strzałów (każda seria w 50 sekund) wśród dziewcząt, osiągnęła Maja Szondelmajer z MKS Myślibórz, która z rezultatem 446 punktów tarczowych zapisała się nie tylko na pierwszym miejscu dzisiejszej rywalizacji strzeleckiej, ale również ustanowiła jeden z rekordowych wyników w historii rozgrywania tej konkurencji. Drugi najwyższy rezultat najleżał do Zuzanny Mierzejewskiej z KS Pentathlon Szczecinek (429 punktów tarczowych). 428 punktów, to wynik Nadii Marcinkowskiej (ZKS Drzonków), która dzięki temu zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej strzelania.
Wśród chłopców pozycję lidera po strzelaniu objął Konrad Banacha z UKS „Dwójka” Tczew. Jego wynik 423 punkty dał mu znaczne, bo 13-punktowe prowadzenie nad drugim w klasyfikacji Krzysztofem Lachowskim z GKP „Orka” Grudziądz (wynik 410/500 punktów). Trzeci najlepszy rezultat strzelania należał do Karola Kurianowicza, reprezentanta ZKS Drzonków (408 punktów).

Mając ogromną przewagę, wypracowaną podczas strzelania, prowadzenie po dwóch rozegranych konkurencjach zachowała Maja Szondelmajer. Zawodniczka z Myśliborza ustanowiła 9 wynik pływania (2:31,46), co pozwoliło jej przystąpić do finałowego biegu 23 sekundy przed kolejną zawodniczką. Miejsce drugie po strzelaniu i pływaniu należało do zawodniczki STPP „CWKS” Legia, Aleksandry Kazubskiej, autorki drugiego najlepszego rezultatu pływania (2:20,33). Na miejscu trzecim na tym etapie rywalizacji znajdowała się Olga Cisek (STPP „CWKS” Legia).
Bezkonkurencyjna w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym okazała się Zofia Wyczołek z UKS „G-8” Bielany, finiszowała z czasem 2:17,29.
Do 19 sekund wzrosła przewaga Konrada Banuchy po rozegraniu pływania chłopców. Zawodnik z Tczewa ustanowił drugi najlepszy wynik konkurencji, ustępując jedynie Filipowi Figiel z UKS „5” Konstantynów Łódzki, zwycięzcy pływania (2:05,28). Pozycję wicelidera po strzelaniu i pływaniu zajmował Borys Sawaściuk (3 rezultat wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym 2:09,93). Trzecim najwyżej sklasyfikowanym trójboistą przed rozegraniem finałowego biegu był Karol Kurianowicz z ZKS Drzonków.

Walka o medale w rywalizacji kobiet rozstrzygnęła się na trasie biegu, a sam wyścig obfitował w zmiany na czołowych pozycjach. Już od początku stratę do prowadzącej Mai Szondelmajer systematycznie odrabiała Olga Cisek. Na 500 metrów przed linią mety wysunęła się na prowadzenie, którego nie oddała aż do końca Ustanowiła trzeci najlepszy wynik biegu, czym przypieczętowała ostateczne zwycięstwo w rywalizacji trójboistek. Drugi miejsce udało się obronić reprezentantce MKP Myślinów Mai Szondelmajer. Po bardzo zaciętej walce na finiszu, którą stoczyły Aleksandra Kaszubska i Maja Dąbrowska(UKS „Dwójka” Tczew, najlepszy wynik biegu 7:07,31), po brązowy medal sięgnęła zawodniczka z Warszawy Aleksandra Kazubska.

Świetnie radzący sobie na trasie biegu Konrad Banacha, w pełni wykorzystał przewagę nad rywalami, wypracowaną podczas poprzednich dwóch konkurencji. Przekroczył linię mety 10 sekund przed kolejnym zawodnikiem, zapewniając sobie złoty medal OOM. Jako drugi do mety wyścigu dotarł Borys Sawaściuk, który stanął na drugim stopniu podium. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył Krzysztof Lachowski, który ustanawiając najlepszy wynik biegu awansował z miejsca 6.

DWUBÓJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
Pierwsze rozstrzygnięcia, które zdecydowały o kolejności zawodniczek i zawodników dwuboju nowoczesnego w klasyfikacji generalnej, miały miejsce podczas konkurencji pływackiej. Dziewczęta i chłopcy kategorii U14 rywalizowali na dystansie 100 metrów stylem dowolnym.
Najlepszą w tej części dzisiejszych zmagań okazała się Oliwia Sobótka z klubu UKS 48 Warszawa. Na macie wyścigu zameldowała się z czasem 1:02,34, pokonując p prawie 1,5 sekundy autorkę drugiego najwyżej punktowanego rezultatu Maję Bieniecką z STPP „CWKS” Legia. Trzeci wynik pływania należal do Elżbiety Milancej, zawodniczki UKS „Żoliborza” Warszawa (1:04,09).
Najszybszy w pływackiej rywalizacji chłopców okazał się zawodnik UKS „Dwójki ” Tczew Miłosz Miklis. Tryumfował z czasem 1:01,61, wyprzedając drugiego na mecie wyścigu Antoniego Cisek z UKS „Żoliborz” Warszawa (1:02,20).
Trzecim najwyżej punktowanym wynikiem okazał się ten, ustanowiony przez Maddoxa Chylińskiego. Zawodnik MUKS „Kossakowo” finiszował z czasem 1:03,12.

Świetna dyspozycja biegowa prezentowana w biegu na 1000 metrów przez Nataszę Błachnio pozwoliła jej na odrobienie strat po pływaniu. Zawodniczka UKS „48” Warszawa do finałowego biegu przystąpiła z numerem 5, tracąc do prowadzącej Oliwii Sobótki 7 sekund. Nie tylko szybko zniwelowała stratę do czołówki, ale przekroczyła linię mety z ogromną przewagą nad rywalkami. Ustanowiła najlepszy czas zawodów 3:07,46, dzięki czemu zagwarantowała sobie złoty medal imprezy. Drugie miejsce w rywalizacji dwuboistek wywalczyła Mileną Jabłońska z MKP Myślibórz, a po brązowy medal sięgnęła Elżbieta Milancej z UKS „Żoliborz” Warszawa.
Walka o złoto podczas finałowego biegu chłopców toczyła się do ostatnich metrów trasy biegu. Minimalna, bo 1-sekundowa różnica między zawodnikami zajmującymi pierwsze dwie lokaty Miłoszem Miklis i Antonim Cisek, zapowiadała bardzo ciekawe rozstrzygnięcie. Obaj zawodnicy dostarczyli nam emocji startowych na najwyższym poziomie, ale walkę o zwycięstwo na swoją korzyść rozstrzygnął Miłosz Miklis, który ostatecznie stanął na najwyższym stopniu podium. Srebrny Medal Wywalczy Antoni Cisek. Brązowy medal wywalczył Wiktor Korol z UKS „Żoliborz” Warszawa, który dzięki udanemu startowi w biegu, awansował z miejsca czwartego.

Ogromne gratulacje dla zawodników i trenerów!!

Przed nami emocje związane z kolejnymi startami w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Jutro zawodniczki i zawodnicy obu kategorii wiekowych staną do rywalizacji sztafetowej.

Zapraszamy do kibicowania i śledzenia wyników na oficjalnej stronie PZPNow, oraz do dołączenia do transmisji z zawodów dostępnej na naszym kanale na YouTube (Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego)

linki do transmisji:
Strzelanie Sztafet: https://youtu.be/JwG3Mc_iM-8 godzina 9:00
Pływanie Sztafet: https://youtu.be/xPCQTDdU7VM godzina 10:45
Bieg Sztafet: https://youtu.be/_trevhmyf1k godzina 12:55