Pierwsze złoto dla Polski – Maja Marcinkowska i Pola Wolska najlepszą sztafetą Mistrzostw Europy U19 w Krakowie.

by Tomasz Cygański

Sukces Polek podczas pierwszego dnia Mistrzostw Europy U17 i U19 rozgrywanych w Krakowie. W dzisiejszej rywalizacji sztafet kobiet w kategorii do lat 18 wzięły udział dwa polskie teamy. Maja Marcinkowska i Pola Wolska oraz Maja Biernacka i Małgorzata Karbownik.

Rywalizacja rozpoczęła się na planszy szermierczej, a najlepsze okazały się Francuzki, które zadały 28 zwycięskich trafień. Pola Wolska i Maja Marcinkowska uplasowały się na miejscu 6 (20V, 218 punktów). Na miejscu 8, zmagania na planszy ukończyły Małgorzata Karbownik i Maja Biernacka (218 punktów). W klasyfikacji po dwóch konkurencjach i ustanowieniu najlepszego czasu pływackiego wyścigu na dystansie 2×100 metrów stylem dowolnym (2:00,11), na trzecie miejsce awansowały Karbownik i Biernacka. Druga sztafeta Polski zajmowała 5 miejsce. Na prowadzeniu przed rozegraniem laser run znajdowały się Węgierki Lili Basa i Laurą Wathier, ex aequo z Francuzkami Morgane Sauvy i Coline Flavin. Karbownik i Biernacka traciły do nich 9 sekund. 19 sekund za prowadzącymi na trasę biegu ze strzelaniem wyruszyły Wolska i Marcinkowska.

Polki od początku świetnie spisywały się na strzelnicy. Biegnąca na pierwszej zmianie Małgorzata Karbownik zdołała odrobić dystans dzielący ją od prowadzących. Mimo trudnych warunków i laser run, który odbył się w strugach deszczu, Polska okazała się skuteczna na strzelnicy. Świetny występuje na pierwszej zmianie odnotowała też Pola Wolska. Szybko i celnie strzelająca, prezentująca wysoką dyspozycję biegową, zdołała wyprowadzić sztafetę na jedno z czołowych miejsc. Kropkę nad „i” postawiła Maja Marcinkowska, która zaliczyła dwa bardzo udane strzelania, a bardzo mocne tempo biegu uniemożliwiło rywalkom na zagrożenie naszej sztafecie. Pola Wolska i Maja Marcinkowska sięgnęły po złoty medal Mistrzostw Europy, finiszując 4 sekundy przed sztafetą ze Szwajcarii. Jako trzecie, po równie udanym występie finiszowały Małgorzata Karbownik i Maja Biernacka. Niestety zgodnie regulaminem, tylko jedna ze sztafet z danego kraju mogła stanąć na podium. Brązowy medal zdobyła czwarty team na mecie wyścigu – Francja.

Gratulacje dla zawodniczek i trenerów!