XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – zwycięzcy rywalizacji sztafet

Dwudniowa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w pięcioboju nowoczesnym dobiegła końca, ale dzisiejsza rywalizacja sztafetowa dostarczyła nam wielu sportowych emocji, które na pewno długo pozostaną w naszej pamięci.
Na starcie stanęło 12 sztafet dziewcząt i 13 sztafet chłopców startujących w dwuboju nowoczesnym (pływanie na dystansie 2×50 metrów stylem dowolnym i bieg na dystansie 2×600 metrów). W walce o medale wśród trójbojowych sztafet mieszanych wzięło udział aż 17 teamów.

Sztafety mieszane – trójbój
Dzisiejsza rywalizacja rozpoczęła się na strzelnicy, gdzie najskuteczniejszą parą okazali się reprezentanci województwa lubuskiego Karolina Lachowicz i Karol Kurianowicz. Na swoim koncie zapisali 423 punkty, zyskując dzięki temu 5-punktową przewagę nad teamem województwa mazowieckiego 2, Aleksandrą Kazubską i Piotrem Bis (wynik strzelania 418 punktów tarczowych). Trzecią najskuteczniejszą parą na strzelnicy zostali zawodnicy z województwa pomorskiego Maja Dąbrowska i Konrad Banucha, którzy zdobyli 413 punktów.

Po kolejnej z rozegranych konkurencji – pływaniu, nastąpiła zmiana na prowadzeniu, które objęli Aleksandra Kaszubska i Piotr Bis (czas pływania 2:09,81). Ze stratą 4 punktów do liderów, miejsce drugie zajmowali Karolina Lachowicz i Karol Kurianowicz (pływanie 2:14,49). Czołową trójkę uzupełniali Maja Dąbrowska i Konrad Banucha (6 sekund straty do prowadzących.

Po raz kolejny mogliśmy śledzić zaciętą walkę o medale, którą stoczyli ze sobą zawodnicy i zawodniczki sztafet trójbojowych. Maja Dąbrowska, wyruszyła na trasę biegu jako trzecia ale bardzo szybko odrobiła straty, a mocne tempo biegu pozwoliło jej zbudować dodatkowo kilkusekundową przewagę nad rywalkami. Po przekazaniu zmiany Konrad Banucha rozpoczął swoją część wyścigu, 7 sekund przed rywalami. Dobrze spisujący się na krętej trasie biegu, utrzymywał bezpieczną odległość dzielącą go od pozostałych zawodników i przekroczył linię mety niezagrożony, zapewniając sobie i Mai Dąbrowskiej złoty medal zawodów. Wielkie gratulacje należą się Oldze Cisek i Franciszkowi Dubrawskiemu (mazowieckie 1). Na starcie biegu zajmowali pozycję 6, ze znaczną stratą do liderów (25 sekund). Świetny bieg w wykonaniu obojga zawodników i imponujący finisz Franciszka Dubrawskiego, zagwarantował im srebrny medal rywalizacji sztafet MIX. Na miejscu trzecim dzisiejsze zmagania ukończyło Aleksandra Kazubska i Piotr Bis (mazowieckie 2).

Sztafety dziewcząt i chłopców – dwubój

Podobnie jak u trójboistów, rywalizacja sztafet dwubojowych również pełna była nieoczekiwanych rozstrzygnięć.
Najszybsze na pływalni okazały się Oliwią Sobótka i Natasza Błachnio (mazowieckie 1), które dystans 2×50 metrów stylem dowolnym pokonały w czasie 0:59,97. Miejsce drugie w wyścigu pływackim zajęły Maja Bieniecka i Liliana Płoskonka (mazowieckie 3), a ich wynik to 1:01,08. Jako trzecie do mety dopłynęły Elżbieta Milancej i Weronika Kozerska (mazowieckie 2).
Bardzo dobrze zaplanowany taktycznie bieg na tracie 2×600 metrów w wykonaniu Oliwii Sobótki i Nataszy Błachnio dał im ponownie najlepszy rezultat konkurencji i ostateczne zwycięstwo. Biegnąca na drugiej zmianie Natasza Błachnio, wpadła na metę 14 sekund przed kolejną zawodniczką. Miejsce drugie wywalczyły Elżbieta Milancej i Weronika Kozerska. Brązowy medal obroniły Maja Bieniecka i Liliana Płoskonka.

Zwycięstwo w obu konkurencjach osiągnięte przez Miłosza Miklis i Maddoxa Chylińskiego (pomorskie 1), utrudniło rywalom nawiązanie walki z tą dwójką zawodników (pływanie 1 m-ce, czas 0:56,69, bieg 1 m-ce, czas 3:29,48). Okazali się bezkonkurencyjni i na mecie biegu cieszyli się ze zdobycia złotych medali.
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli Antoni Cisek i Wiktor Korol z województwa mazowieckiego (sztafeta 1), którzy w pływaniu i biegu zajęli miejsca tuż za Chylińskim i Miklis (pływanie 2 m-ce 0:57,24, bieg 2 m-ce 3:34,37). Na trzecim stopniu podium, po awansie z miejsca 5 zajmowanego po pływaniu, stanęła sztafeta województwa lubuskiego w składzie Nikodem Loch i Tymoteusz Loch.