Ewa Pydyszewska 5 indywidualnie, drużyna Polek ze złotem Młodzieżowych Mistrzostw Europy-podsumowanie startów finałowych kobiet i mężczyzn

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, rozgrywane w Drzonkowie wkroczyły w decydującą fazę. Trzeciego dnia tej imprezy odbyły się finały kobiet i mężczyzn, w których wystartowało sześcioro reprezentantów Polski. Na podstawie startów półfinałowych do dzisiejszej rywalizacji awansowali Ewa Pydyszewska, Adrianna Kapała, Wiktoria Wierzba, Adam Pierzchała, Kamil Kasperczak i Michał Jabłoński.

FINAŁ KOBIET
Już na starcie dzisiejszej rywalizacji Polki wiedziały, że oprócz walki o wysokie rezultaty w klasyfikacji indywidualnej, na szali jest medal w drużynie. Bardzo dobre wyniki jazdy konnej, które osiągnęły wszystkie trzy reprezentantki Polski, dały nie tylko awans w klasyfikacji poszczególnych zawodniczek ale i realne szanse na złoto w drużynie.
Ewa Pydyszewska i Wiktoria Wierzba odnotowały bezbłędne przejazdy po parkurze. Adrianna Kapała ukończyła swój występ z wynikiem 284 punktów.
Po dwóch konkurencjach nasze pięcioboistki zajmowały odpowiednio 10 miejsce-Ewa Pydyszewska, 11-Adrianna Kapała i 15-Wiktoria Wierzba.
Niewielkie zmiany w klasyfikacji nastąpiły po rozegraniu trzeciej z finałowych konkurencji – pływaniu. Najwyższe miejsce na liście startowej przed laser run zajmowała Pydyszewska. Na trasę biegu ze strzelaniem wyruszyła 49 sekund za liderką Leą Egloff (Szwajcaria). Adrianna Kapała wystartowała z handicapem 55 sekund, Wiktoria Wierzba z 1:02.
Świetny wynik Ewy Pydyszewskiej w laser run zapewnił jej znaczący awans. Reprezentantka Polski uzyskała 3 najlepszy rezultat konkurencji łączonej i ostatecznie finiszowała jako 5 zawodniczka Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Adrianna Kapała przekroczyła linię mety jako 9, przesuwając się o 4 lokaty. 6 rezultat biegu ze strzelaniem Wiktorii Wierzby dał jej finalnie 13 pozycję. Mocne starty naszych zawodniczek pozwoliły im sięgnąć po złote medali i tytuł drużynowych Młodzieżowych Mistrzyń Europy.

FINAŁ MĘŻCZYZN
Wstępna klasyfikacja wśród finalistów została ustalona na podstawie rankingowej rundy szermierki. Najwyżej punktowanym Polakiem był Kamil Kasperczak, który zajmował bardzo wysokie 6 miejsce (244 punkty). 14 miejsce w szermierce należało do Michała Jabłońskiego (222 punkty + 2 punkty w bonusie). 202 punkty w zasadniczej rundzie szermierki zdobył Adam Pierzchala (18 lokata).
Bezbłędne występy w jeździe konnej i po 300 punktów zdobytych przez Adama Pierzchałę i Michała Jabłońskiego zagwarantowały im awans w klasyfikacji. Niestety upadkiem z konia, zakończył się przejazd Kamila Kasperczaka.
Mimo problemów jednego z naszych reprezentantów w konkurencji jeździeckiej, szansa na medal w drużynie pozostawała wciąż otwarta.
Po trzech konkurencjach Polacy przystąpili do laser run z pozycji 12-Michał Jabłoński, 13-Adam Pierzchała i 16-Kamil Kasperczak. Zdecydowanie najlepiej w finałowej odsłonie zaprezentował się Kamil Kasperczak, który w biegu ze strzelaniem zajął 8 lokatę. W klasyfikacji generalnej finału mężczyzn uplasował się na 16 pozycji. Adam Pierzchała został 15 zawodnikiem tych mistrzostw. Polakiem, który jako pierwszy przekroczył linię mety został Michał Jabłoński, finiszujący na 12 miejscu.
Do medalu w drużynie zabrakło. Po złoto sięgnęli Niemcy. Srebro wywalczyli Hiszpanie, a na trzecim stopniu podium stanęli Czesi.