ME – Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym 2023.

by Tomasz Cygański

W Istambule rozpoczęły się dziś Mistrzostwa Europy do lat 21, w których Polskę reprezentuje 8-osobowa kadra zawodników – Ewa Pydyszewska, Adrianna Kapała, Małgorzata Karbownik, Katarzyna Dębska, Maciej Klimek, Michał Jabłoński, Łukasz Zawada i Hubert Skibiak.
Pierwszego dnia mistrzostw do walki o medale stanęły sztafety kobiet i mężczyzn.

Pierwszą częścią dzisiejszej rywalizacji był turniej szermierczy sztafet mężczyzn, z udziałem Polaków Macieja Klimka i Michała Jabłońskiego. Nasi zawodnicy zajęli 6 lokatę, zapisując na swoim koncie 205 punktów. Najlepsi na tym etapie rywalizacji okazali się Niemcy, którzy zwyciężyli w turnieju z wynikiem 234 punkty.
Trzecie miejsce na torze przeszkód (1:38,13) oraz ponownie trzecia lokata zajęta w pływaniu (1:53,42), pozwoliły naszym zawodnikom na awans w klasyfikacji. Maciej i Michał zajmowi 5 miejsce po rozstrzygnięciu trzech konkurencji poprzedzających laser run. Do miejsca w strefie medalowej tracili 13 sekund. Czwarty rezultat biegu ze strzelaniem umożliwił przesunięcie się na czwarte miejsce, na którym polska sztafeta ukończyła wyścig.

Od zwycięstwa w zasadniczej rundzie szermierki, walkę o medal rozpoczęły Ewa Pydyszewska i Adrianna Kapała. Okazały się bezkonkurencyjne, wypracowując niemal 20-punktową przewagę nad kolejnymi w rankingu po szermierce Niemkami. Pozycji liderek nie udało się utrzymać po rozstrzygnięciu nowej konkurencji- toru przeszkód. Biało-czerwone ustanowiły 4 wynik (2:33,96). Występ naszych zawodniczek w wyścigu na dystansie 2x100m stylem dowolnym, kosztował je utratę pozycji medalowej, do laser run przystąpiły z numerem 4. Straty do czołówki odrobiły na trasie biegu ze strzelaniem. Ponownie tego dnia zostały autorkami najwyżej punktowanego wyniku konkurencji, dzięki czemu finiszowały zdobywając tytuł Wicemistrzyń Europy U22 w sztafecie.

Gratulacje!!