Mistrzostwa Europy U22 – Pieciobój Nowoczesny.

Mistrzostwa Europy U22 rozgrywane w Stambule wkroczyły w fazę finałową. Za nami rywalizacja indywidualna kobiet i mężczyzn, oraz rozstrzygnięcie walki o medale drużynowe.
W finale kobiet wystąpiły cztery reprezentantki Polski – Ewa Pydyszewska, Małgorzata Karbownik, Adrianna Kapała i Katarzyna Dębska. W 36-osobowym finale mężczyzn śledziliśmy występy Macieja Klimka, Łukasz Zawady i Huberta Skibiaka.
Mistrzostwa Europy 2023 są pierwszą imprezą tej rangi, w której zawodnicy kategorii U22 rywalizują w nowej formule z OCR (torem przeszkód) zamiast jazdy konnej.

Finał kobiet
Najwyższą pozycję spośród Polek zajęła Ewa Pydyszewska, która w finale kobiet wywalczyła 7 miejsce. Swoją lokatę zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrym występom w szermierce (9 wynik turnieju 232 punkty) i OCR (7 rezultat, 0:56,22). Jako 12 zawodniczka Mistrzostw Europy U22 finiszowała Małgorzata Karbownik. Autorka drugiego najwyżej punktowanego wyniku w pływaniu (2:15,07) i trzeciego w klasyfikacji czasu, uzyskanego na torze przeszkód (0:51,01), nie zdołała uniknąć problemów na trasie laser run.
Kilka sekund za Małgorzatą Karbownik, na metę wbiegła Adrianna Kapała. Jeden z najlepszych wyników szermierki (238 punktów) i dobry występ w konkurencji łączonej pozwolił jej na awans w klasyfikacji generalnej i finiszowanie na miejscu 12.
Niestety eliminacja Katarzyny Dębskiej podczas rywalizacji na torze przeszkód, uniemożliwiła jej walkę o czołowe lokaty. Mimo niepowodzenia na OCR, nasza zawodniczka walczyła do ostatnich metrów w finałowym biegu ze strzelaniem, ustanawiając 4 najlepszy wynik tej konkurencji.

Drużyna kobiet w składzie Ewa Pydyszewska, Adrianna Kapała i Małgorzata Karbownik stanęła na drugim stopniu podium, zdobywając tytuł wicemistrzyń Europy kategorii U22.

Finał mężczyzn
Kwalifikację do udziału w finale mężczyzn uzyskali trzej reprezentanci Polski – Maciej Klimek, Łukasz Zawada i Hubert Skibiak. Łukasz bz wada, który ukończył rywalizację jako najwyżej sklasyfikowany z Polaków, zajął 22 miejsce. Dobre rezultaty osiągnięte w szermierce (215 punktów) i OCR (8 wynik), nie wystarczyły aby znaleźć się wśród ścisłej czołówki. Zadanie to utrudniły problemy, z którymi Łukasz zmagał się podczas konkurencji łączonej.
Po rozegraniu turnieju szermierczego, sporą stratę do rywali miał do odrobienia Maciej Klimek. 4 czas wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym (1:59,71), 23 rezultat OCR i 28 miejsce w klasyfikacji laser run, dały mu ostatecznie 29 pozycję w finale mężczyzn.
Hubert Skibiak, który ustanowił 3 najwyżej punktowany wynik pływania (1:58,66), stracił niestety w pozostałych konkurencjach. Finiszował jako 32.