Maja Szondelmajer – uczestniczkom Mistrzostw Świata U17.

by Tomasz Cygański

W indywidualnym finale Mistrzostw Świata kategorii U17, rozgrywanych w Egipcie, wystąpiła pełna, ośmioosobowa kadra Polaków, którzy wcześniej zapewniła sobie prawo startu w decydującej odsłonię imprezy.
Jako pierwsze rywalizowały kobiety, wśród których, śledziliśmy występy czterech reprezentantek Polski – Olgi Cisek, Hanny Jakubowskiej, Zofii Wyczołek i Mai Szondelmajer.
Dzień wcześniej rozegrano pierwszą z finałowych konkurencji – rankingową rundę szermierki. Najlepiej spośród biało-czerwonych spisała się Olga Cisek, która z rezultatem 235 punktów zajmowała 6 lokatę. Kolejnych 6 punktów dodała do swojego wyniku, pokonując trzy kolejne rywalki w szermierczym bonusie. Hanna Jakubowska, Zofia Wyczołek i Maja Szondelmajer, zajęły w turnieju odleglejsze miejsca, przez co zmuszone były odrabiać dystans do przeciwniczek w kolejnych etapach zawodów.
Olga Cisek, okazała się najskuteczniejszą z Polek również podczas swojego występu na torze przeszkód. Z czasem 0:40,82 zajęła 15 lokatę. Hanna Jakubowska została sklasyfikowana na miejscu 17 (0:41,90), Maja Szondelmajer i Zofia Wyczołek zajęły odpowiednio pozycje 19 i 20 (Maja – 0:42,22, Zofia- 0:43,25).
Udane starty w pływaniu odnotowały Zofia Wyczołek – osiągnęła trzeci najlepszy rezultat (2:16,65) i Hanna Jakubowska, która również zajęła miejsce w czołówce (6 miejsce, czas 2:19,21). Olga Cisek poprawiła swój wynik z eliminacji i z czasem 2:25,76 została 18 zawodniczką tej konkurencji. Maja Szondelmajer ukończyła wyścig z czasem 2:30,76 (26 miejsce w pływaniu).
Wysoki rezultat punktowy osiągnięty w trzech konkurencjach przez Olgę Cisek, pozwolił jej przystąpić do laser run w ścisłej czołówce. Wybiegła na trasę z numerem 7. Jako 21 wyruszyła Hanna Jakubowska, tuż za nią z numerem 22 na trasie biegu ze strzelaniem pojawiła się Zofia Wyczołek. Z pozycji 29 wystartowała Maja Szondelmajer.
Życiowe strzelanie(0:43,95) i bardzo dobry bieg w wykonaniu Hanny Jakubowskiej pozwoliły jej na znaczne przesunięcie się w stawce zawodniczek. Po każdej kolejnej rundzie mijała rywalki awansując w klasyfikacji. Ustanowiła 4 wynik konkurencji, dzięki czemu poprawiła swoją pozycję aż o 9 lokat, kończąc udział w finale jako 12 zawodniczka Mistrzostw Świata. Olga Cisek finiszowała jako 15. Zofia Wyczołek zajęła ostatecznie 23 miejsce, a jako 30 na mecie wyścigu pojawiła się Maja Szondelmajer.
Polki w składzie Hanna Jakubowska, Olga Cisek i Zofia Wyczołek zajęły 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej.