KAMIL Kasperczak 5 na Mistrzostwach Świata Seniorów !!!!

by Tomasz Cygański

Sukcesem Polaków zakończył się finał mężczyzn podczas Mistrzostw Świata seniorów trwających w chińskim Zhengzhou. Kamil Kasperczak i Łukasz Gutkowski, którzy po świetnych startach w półfinałach, stanęli dziś do walki o medale wśród najlepszych 18 zawodników tej imprezy.

Na występy Polaków czekaliśmy z niecierpliwością. Oprócz bardzo dobrego przygotowania do konkurencji wytrzymałościowych, obaj biało-czerwoni przystąpili do rywalizacji z imponującą zaliczką punktową za rankingową rundę szermierki. Kamil Kamil Kasperczak, z wynikiem 230 punktów zajmował 4 miejsce na liście rezultatów. Łukasz Gutkowski, zwycięzca 19 walk na planszy, był sklasyfikowany na pozycji 6 (225 punktów). Reprezentanci Polski poprawili swoje szermiercze rezultaty w rundzie bonusowej. Obaj zarobili po dwa dodatkowe punkty, zwyciężając po jednej walce w drabince.

Pierwszą okazją do zdobycia punktów w dziejszej, medalowej odsłonie mistrzostw, była jazda konna. Konkurs skoków przez przeszkody nie obył się bez niespodzianek. Swoje szanse na podium stracili mocni rywale – Chengwan Seo, Fabian Liebig i Marek Grycz.

Bardzo dobry wynik padł łupem Kamila Kasperczaka, który swój przejazd ukończył z rezultatem 293 punkty (jedna zrzutka). Łukasz Gutkowski zachował na swoim koncie 279 „oczek” (trze zrzutki, kosztujące 21 punktów karnych).

Po zsumowaniu wyników obu rund szermierczych i jazdy konnej, Kamil i Łukasz zajmowali miejsca w ścisłej czołówce. W wyścigu na dystansie 200 metrów stylem dowolnym wystąpili w serii finałowej. Kamil Kasperczak zajmował na tym etapie rywalizacji 3 lokatę. Łukasz Gutkowski był sklasyfikowany na pozycji 6.

Czas 2:07,47, ustanowiony przez Kamila, pozwolił mu zachować 3 miejsce, zajmowane przed pływaniem. Niewielki różnice punktowe dzielące zawodników pierwszej dziesiątki sprawiły, że Łukasz Gutkowski (2:05,65, 10 czas wyścigu) spadł w klasyfikacji generalnej na pozycję 9.

Jako pierwszy, na trasę laser run wyruszył prowadzący od początku rywalizacji Węgier Csaba Bohm. 20 sekund za liderem do biegu ze strzelaniem przystąpił Balazs Szep (Węgry). Za węgierskim duetem na pierwszą pętlę wybiegł Kamil Kasperczak. Handicap (strata do prowadzącego) Łukasza Gutkowskiego wynosił 45 sekund.

Od początku wyścigu na laser run arenie, bezpieczną przewagę nad resztą stawki utrzymywał Bohm. Mocny bieg i strzelanie w wykonaniu drugiego z Węgrów utrudniały rywalom zbliżenie się do dwójki prowadzących. Za ich plecami toczyła się walka o brąz, a uczestnikami tej walki byli Kamil Kasperczak, Moutaz Mohamed i Woongtae Jun. Po kolejnych rundach strzeleckich następowały niewielkie zmiany w kolejności tej trójki pięcioboistów. Do czołówki zbliżali się również Miles Pillage i Łukasz Gutkowski.

Obaj Polacy po raz kolejny udowodnili swoje bardzo dobre przygotowanie do konkurencji łączonej. Po zaciętym finiszu 5 zawodnikiem Mistrzostw Świata seniorów został Kamil Kasperczak. Awansując o 2 lokaty, jako 7 na mecie zameldował się Łukasz Gutkowski.

Wielkie brawa i gratulacje dla reprezentantów Polski! Dziękujemy za sportowe widowisko na najwyższym światowym poziomie!