Header Image - Zielonogórski Klub Sportowy

Nadzieje Olimpijskie 2024.

by Tomasz Cygański

Za nami pierwszy dzień finałów, podczas tradycyjnie rozgrywanego w Spale Turnieju Nadzieji Olimpijskich. W zawodach, oprócz licznej kadry Polski wystartowali zawodnicy z Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy i Wielkiej Brytanii.

Finał kobiet U17
Jako pierwsze do walki o medale stanęły zawodniczki kategorii U17, wśród których wystąpiło 7 biało-czerwonych. Najlepiej spośród Polek poradziła sobie Zuzanna Gradoń, która do laser run przystąpiła z pozycji 9. Świetny występ w konkurencji łączonej pozwolił jej na znaczący awans i włączenie się do walki o medale. Po świetnym finiszu na zakończenie bardzo udanego występu zarówno na trasie biegu jak i na strzelnicy, zameldowała się na mecie jako druga, sięgając po srebrny medal finału kobiet.
Jako piąta wyścig ukończyła Hanna Matusik (zwyciężczyni turnieju szermierczego). Trzecią najwyżej sklasyfikowaną z naszych reprezentantek okazała się Maja Gradoń, która w klasyfikacji generalnej zajęła 10 lokatę. Po zsumowaniu punktów zdobytych przez nasze zawodniczki, mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej i wysłuchać pierwszego podczas tych zawodów Mazurka Dąbrowskiego.

Finał mężczyzn U19
O indywidualne medale w finale mężczyzn kategorii U19 ubiegało się 30 zawodników. Polskę reprezentowało 10 pięcioboistów. Bardzo dobrze zapowiadał się start Igora Radomyskiego, który okazał się trzecim najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem turnieju szermierczego (250 puntów). Podczas walki na torze przeszkód, najlepszym zawodnikiem w stawce finalistów został Adam Machaj, który swój występ ukończył z czasem 0:21:90.
Przed finałowym laser run, pojawiła się szansa nie tylko na medal indywidualny ale rownież na miejsce na podium w klasyfikacji drużynowej.
Bardzo blisko strefy medalowej, niestety tuż za czołową trójką uczestników finału U19, finiszował Igor Radomyski. Po zaciętej końcówce, przekroczył linię mety jako 4, tuż przed Adamem Machajem (5 miejsce).
Bardzo dobrą pracę na trasie biegu ze strzelaniem wykonał startujący w serii pierwszej Krystian Trepczyk. To właśnie on uzupełnił drużynę męską, która stanęła na drugim stopniu podium, ustępując tylko reprezentantom Czech.

Za nami kolejne emocje związane ze startami Polaków podczas drugiego dnia finałów indywidualnych podczas turnieju Nadzieji Olimpijskich, rozgrywanych w COS OPO Spała. Dziś rozegrano finał mężczyzn w kategorii U17 oraz finał kobiet w Kategorii U19. Oprócz medali indywidualnych, nagrodzono najlepsze drużyny w obu kategoriach wiekowych.

Finał mężczyzn U17
Początek walki o medale w finale mężczyzn kategorii U17 okazał się bardzo pomyślny dla reprezentanta Polski – Piotra Bisa. Czwarty najlepszy rezultat uzyskany w szermierce pozwolił mu na kontynuację rywalizacji wśród ścisłej czołówki. Wysoki wynik punktowy w turnieju szermierczym padł rownież łupem Tytusa Gorzechowskiego. Nasz zawodnik został sklasyfikowany na 5 miejscu (252 punkty).
Piotr Bis odnotował udane starty zarówno na torze przeszkód jak i na pływalni , dzięki czemu, do laser run przystąpił z numerem 7, dającym szansę na włączenie się do walki o medale. Już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy, udało mu się zbliżyć do prowadzącej trójki. Konsekwentne i celne strzelanie pozwoliło mu systematycznie zmniejszać dystans do rywali. Świetna dyspozycja biegowa w połączeniu z minimalną liczbą błędów na stanowisku strzeleckim umożliwiły mu zwycięstwo w klasyfikacji laser run i zdobycie srebrnego medalu finału mężczyzn U17.
Na pozycji 15 finiszował Tymoteusz Krawczyk, jako 16 na mecie zobaczyliśmy Szymona Pawlaka. Po zsumowaniu wyników najwyżej sklasyfikowanej trójki reprezentantów Polski, drużyna w składzie Piotr Bis, Tymoteusz Krawczyk i Szymon Pawlak, stanęła na trzecim stopniu podium.

Finał kobiet U19
Do radości z medalu zdobytego przez Aleksandrę Kasperczak, zabrakło tylko celnego strzelania. Polka okazała się jedną z najmocniejszych zawodniczek finału kobiet w kategorii U19, osiągając czołowe rezultaty w szermierce (3 miejsce 232 punkty), torze przeszkód (6 wynik – 0:34,73) i pływaniu (2 czas konkurencji – 2:19,07). Do decydującego laser run przystąpiła z pozycji wiceliderki, 2 sekundy za prowadzącą Nayą Fares (zawodniczek startująca pod flagą UIPM).
Niestety problemy zaczęły się podczas pierwszej rundy strzeleckiej. Mimo bardzo mocnego tempa biegu, naszej zawodniczce nie udało się wrócić na miejsce w strefie medalowej. Ostatecznie finiszowała jako 6 zawodniczka finału kobiet U19.
Drużyna w składzie Aleksandra Kasperczak, Hanna Matusik i Dominika Możdżan, wywalczyła srebro. Druga z polskich drużyn – Hanna Poduszyńska, Weronika Poduszyńska i Julia Ber, stanęła na trzecim stopniu podium.

Brawa i gratulacje dla naszych zawodniczek i zawodników!

Rewelacyjny start młodych pięcioboistów z Drzonkowa !!!!!

by Tomasz Cygański

Za naszymi zawodnikami pierwszy start w tym sezonie w Pucharze Polski w dwuboju i trójboju nowoczesnym Pasym 2024.

Zmagania rozpoczęły się na pływalni w Szczytnie, gdzie dwuboiści rywalizowali na dystansie 100 metrów a trójboiści na 200 metrów stylem dowolnym. Wszyscy zawodnicy osiągnęli wyniki lepsze bądź bardzo bliskie swoich rekordów życiowych. I tak wśród dwuboistek najwyżej sklasyfikowana reprezentantka ZKS Drzonków była Lena Gontowiuk, zajmując 9. miejsce a druga z naszych zawodniczek, Aleksandra Smorawińska 28. miejsce. Wśród dwuboistów do rywalizacji stanęło 5 naszych reprezentantów. Po zaciętym wyścigu w ostatniej, najlepszej serii wśród chłopców, rywalizację pływania na 3. miejscu zakończył Danillo Lustiuk a Marcel Korwek uplasował się na 6. miejscu. Pozostała trójka naszych reprezentantów, którzy mogą pochwalić się nowymi rekordami życiowymi, zakończyli konkurencję pływania kolejno na: Szymon Turzański(31), Jakub Witrykus (34) i Franciszek Królik (35). Warto również podkreślić że to dla nich pierwszy start na takiej imprezie. Nasze trójboistki, które zmagały się na dwukrotnie dłuższym dystansie jak dwuboistki, mogą pochwalić się również bardzo dobrymi wynikami jak na ten wczesny okres startowy. Najwyżej sklasyfikowana została Maja Gradoń na 8. pozycji, dwie pozycje za nią na miejscu 10. Wiktoria Samokhina a na miejscu 20. Kornelia Dudziak.

I jako ostatni do konkurencji pływania przystąpili nasi trójboiści, z których aż trzech zobaczyliśmy w najszybszej serii. Walka o zwycięstwo trwała do ostatnich metrów pomiędzy dwoma zawodnikami z ZKS Drzonków i zawodnikiem z ATUT Częstochowa, który zwycięsko wyszedł z tej walki. Na 2. pozycji zameldował się Wojciech Kurianowicz, tuż za nim Timofii Lustiuk a na 5. miejscu Tymoteusz Krawczyk.

Dla dwuboistów był to koniec startów tego dnia a trójboiści zmagali się jeszcze w konkurencji strzelania. Bardzo dobre wyniki osiągnięte w tej konkurencji pozwoliły wszystkim zawodniczkom i zawodnikom uplasować się w czołowej dziesiątce przed niedzielnym biegiem.

W ostatni dzień zawodów rozgrywana była konkurencja biegania. Dwuboiści mieli do pokonania jedno kilometrowe okrążenie, na bardzo wymagającej trasie, a trójboiści musieli się zmierzyć z dwoma okrążeniami, czyli dystans dwóch kilometrów. Świetna dyspozycja naszych zawodników na biegu pozwoliła im się piąć w klasyfikacji końcowej. I tym sposobem nasza najlepsza dwuboista Lena Gontowiuk zakończyła swoje zmagania na 8. pozycji a Aleksandra Smorawińska awansowała o cztery miejsca do góry, co dało jej finalnie 24. lokatę wśród dwuboistów poniżej 14. roku życia. Podobnie jak na pływalni, u chłopaków byliśmy świadkami zaciętej rywalizacji do ostatnich metrów między dwoma naszymi zawodnikami. Dzięki bardzo dobremu wynikowi, Danillo Lustiuk mógł cieszyć się z triumfu w swojej kategorii, ale jakby tego było mało, tuż za nim uplasował się jego kolega z drużyny – Marcel Korwek. Pozostali nasi zawodnicy uplasowali się kolejno na: Szymon Turzański (28), Kuba Witrykus (34) i Franciszek Królik (43). Zarówno wszystkie trójboistki jak i trójboiści z ZKS Drzonków startowali w ostatniej, najlepszej serii. Wśród dziewczyn równych sobie nie miała nasza reprezentantka Maja Gradoń, która przybiegła aż z 20 sekundową przewagą nad swoją koleżanką z klubu, Wiktorią Samokhiną. I to właśnie między nimi toczyła się walka o wygraną w zawodach, z której zwycięsko wyszła Wiktoria Samolhina, ale zwyciężając zaledwie o 1 punkt nad Mają Gradoń. Nasza trzecia zawodniczka również zdecydowanie awansowała w klasyfikacji końcowej, plasując się na 6. pozycji. Wśród chłopców najszybszy w konkurencji biegania okazał się Franciszek Mazik z ATUT Częstochowa, któremu kroku próbowali dotrzymać nasi reprezentanci. Pomiędzy nimi również odbywała się walka o medale, dlatego byliśmy świadkami emocjonującego wyścigu do samego końca.

I również w tej kategorii odnosimy zwycięstwo, którego autorem jest Wojciech Kurianowicz, utrzymując już wcześniej zbudowaną przewagę nad swoimi rywalami. Na trzecim miejscu melduje się Timofii Lustiuk a tuż za podium Tymoteusz Krawczyk. Czołową dziesiątkę trójboistów zamknął nasz reprezentant Wojciech Królik. Chłopacy swoim startem pokazali że będzie w tym roku zacięta rywalizacja między nimi.

Dzięki tak dobrym występom naszych zawodników zajmujemy pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej, tym samym ciesząc się z powtórzenia sukcesu z tamtego roku.

Wszystkim zawodnikom, rodzicom oraz trenerom gratulujemy osiągniętych sukcesów. To dopiero początek długiego sezonu, a dyspozycja zawodników może tylko nas cieszyć i napawać optymizmem, przed jego dalszym ciągiem. Zawodnicy nie mają za dużo czasu na odpoczynek, bo na początku grudnia wybierają się do Spały na Zimowe Mistrzostwa Polski, gdzie powalczą o najwyższe laury w swoich kategoriach.