Nadzieje Olimpijskie 2024.

Za nami pierwszy dzień finałów, podczas tradycyjnie rozgrywanego w Spale Turnieju Nadzieji Olimpijskich. W zawodach, oprócz licznej kadry Polski wystartowali zawodnicy z Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy i Wielkiej Brytanii.

Finał kobiet U17
Jako pierwsze do walki o medale stanęły zawodniczki kategorii U17, wśród których wystąpiło 7 biało-czerwonych. Najlepiej spośród Polek poradziła sobie Zuzanna Gradoń, która do laser run przystąpiła z pozycji 9. Świetny występ w konkurencji łączonej pozwolił jej na znaczący awans i włączenie się do walki o medale. Po świetnym finiszu na zakończenie bardzo udanego występu zarówno na trasie biegu jak i na strzelnicy, zameldowała się na mecie jako druga, sięgając po srebrny medal finału kobiet.
Jako piąta wyścig ukończyła Hanna Matusik (zwyciężczyni turnieju szermierczego). Trzecią najwyżej sklasyfikowaną z naszych reprezentantek okazała się Maja Gradoń, która w klasyfikacji generalnej zajęła 10 lokatę. Po zsumowaniu punktów zdobytych przez nasze zawodniczki, mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej i wysłuchać pierwszego podczas tych zawodów Mazurka Dąbrowskiego.

Finał mężczyzn U19
O indywidualne medale w finale mężczyzn kategorii U19 ubiegało się 30 zawodników. Polskę reprezentowało 10 pięcioboistów. Bardzo dobrze zapowiadał się start Igora Radomyskiego, który okazał się trzecim najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem turnieju szermierczego (250 puntów). Podczas walki na torze przeszkód, najlepszym zawodnikiem w stawce finalistów został Adam Machaj, który swój występ ukończył z czasem 0:21:90.
Przed finałowym laser run, pojawiła się szansa nie tylko na medal indywidualny ale rownież na miejsce na podium w klasyfikacji drużynowej.
Bardzo blisko strefy medalowej, niestety tuż za czołową trójką uczestników finału U19, finiszował Igor Radomyski. Po zaciętej końcówce, przekroczył linię mety jako 4, tuż przed Adamem Machajem (5 miejsce).
Bardzo dobrą pracę na trasie biegu ze strzelaniem wykonał startujący w serii pierwszej Krystian Trepczyk. To właśnie on uzupełnił drużynę męską, która stanęła na drugim stopniu podium, ustępując tylko reprezentantom Czech.

Za nami kolejne emocje związane ze startami Polaków podczas drugiego dnia finałów indywidualnych podczas turnieju Nadzieji Olimpijskich, rozgrywanych w COS OPO Spała. Dziś rozegrano finał mężczyzn w kategorii U17 oraz finał kobiet w Kategorii U19. Oprócz medali indywidualnych, nagrodzono najlepsze drużyny w obu kategoriach wiekowych.

Finał mężczyzn U17
Początek walki o medale w finale mężczyzn kategorii U17 okazał się bardzo pomyślny dla reprezentanta Polski – Piotra Bisa. Czwarty najlepszy rezultat uzyskany w szermierce pozwolił mu na kontynuację rywalizacji wśród ścisłej czołówki. Wysoki wynik punktowy w turnieju szermierczym padł rownież łupem Tytusa Gorzechowskiego. Nasz zawodnik został sklasyfikowany na 5 miejscu (252 punkty).
Piotr Bis odnotował udane starty zarówno na torze przeszkód jak i na pływalni , dzięki czemu, do laser run przystąpił z numerem 7, dającym szansę na włączenie się do walki o medale. Już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy, udało mu się zbliżyć do prowadzącej trójki. Konsekwentne i celne strzelanie pozwoliło mu systematycznie zmniejszać dystans do rywali. Świetna dyspozycja biegowa w połączeniu z minimalną liczbą błędów na stanowisku strzeleckim umożliwiły mu zwycięstwo w klasyfikacji laser run i zdobycie srebrnego medalu finału mężczyzn U17.
Na pozycji 15 finiszował Tymoteusz Krawczyk, jako 16 na mecie zobaczyliśmy Szymona Pawlaka. Po zsumowaniu wyników najwyżej sklasyfikowanej trójki reprezentantów Polski, drużyna w składzie Piotr Bis, Tymoteusz Krawczyk i Szymon Pawlak, stanęła na trzecim stopniu podium.

Finał kobiet U19
Do radości z medalu zdobytego przez Aleksandrę Kasperczak, zabrakło tylko celnego strzelania. Polka okazała się jedną z najmocniejszych zawodniczek finału kobiet w kategorii U19, osiągając czołowe rezultaty w szermierce (3 miejsce 232 punkty), torze przeszkód (6 wynik – 0:34,73) i pływaniu (2 czas konkurencji – 2:19,07). Do decydującego laser run przystąpiła z pozycji wiceliderki, 2 sekundy za prowadzącą Nayą Fares (zawodniczek startująca pod flagą UIPM).
Niestety problemy zaczęły się podczas pierwszej rundy strzeleckiej. Mimo bardzo mocnego tempa biegu, naszej zawodniczce nie udało się wrócić na miejsce w strefie medalowej. Ostatecznie finiszowała jako 6 zawodniczka finału kobiet U19.
Drużyna w składzie Aleksandra Kasperczak, Hanna Matusik i Dominika Możdżan, wywalczyła srebro. Druga z polskich drużyn – Hanna Poduszyńska, Weronika Poduszyńska i Julia Ber, stanęła na trzecim stopniu podium.

Brawa i gratulacje dla naszych zawodniczek i zawodników!